Briselska putovanja

Poslanici o "glasanju na zvonce"? Ko zadaje delegaciji Srbije "glavobolje"?

Autor Aleksandar Nastevski

Na panel diskusiji o analizi troškova narodnih poslanika, povela se rasprava o tome koliko su naši poslanici aktivni.

Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Poslanik SNS-a i šef srpske delegacije u Parlamentarnoj skupštini NATO-a Dragan Šormaz je rekao da je on kao poslanik i član srpske delegacije bio veoma aktivan, ali da se to ne vidi.

"Uvidite koliko su bolji odnosi Srbije i NATO-a i na tome se radi veoma ozbiljno", rekao je Šormaz na panel diskusiji u Beogradu u organizaciji Centra za istražičako novinarstvo (CINS).

Možda će vas zanimati

On je rekao da su do pre PET godina svi izveštaji o Srbiji bili negativni, ali da su sada svi pozitivni. 

Šormaz je kao problem sa kojim se srpska delegacija suočava navela i jednu članicu srpske delegacije - poslanicu Srpske radikalne stranke (SRS) Natašu Jovanović

Naime, Šormaz je istakao kako Jovanović u Skupštini NATO-a zastupa stavove Rusije. 

On je istakao i da su narodni poslanici u odborima u kojima je on veoma aktivni, ali da se to ne vidi. 

"Nažalost, mediji pričaju samo o vladi, a o nama samo da trošimo novce", rekao je Šormaz i istakao da bi najbolje rešenje bilo da se napravi parlamentarni kanal, gde bi građani mnogli da prate sednice Skuptšine Srbije i njenih odbora. 

Upitan o praksi u parlamentu da se glasa "na zvonce", Šormaz je rekao da je takvo glasanje efikasno i da je tu praksu uvela Gordana Čomić u Skupštinu.

Čomićeva, koja je bila poslnica Demokratske stranke, na to je odgovorila da ona nikada nije glasala na zvonce, kao ni na "Twitter zvonce". 

Ona je kao "Twitter zvonce" navela da je dobila upozorenje na toj mreži da će joj biti organizovanje ruganje na ulicama ukoliko ode na sednicu Narodne skupštine kada se obraćao slovenački predsednik Borut Pahor, prilikom njegove poslednje posete.

"Ja sam rekla slobodno. Poslanik ne može da bude niko ko ne može da otrpi ćutke 'Ua' i vikali su pre neki dan kada sam prolazila pored Skupštine Srbije", ispričala je Čomić.

Ona je rekla da rad parlamenta može da se unapredi kada se ispune dva neophodna uslova, reforma stranaka i promena finansiranja. 

Čomić je istakla da stranke treba da otvore procese koga biraju za izbornu listu.

"Mi smo probali sve izborne sisteme, on radi samo reprezentativnost i ništa više", rekla je Čomić.