• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koliko su nas koštali poslanici iz ovog saziva? "Među 'najjeftinijima' smo"

Autor Aleksandar Nastevski

Građani Srbije su od početka 2016. do kraja 2019. godine rad 402 narodna poslanika platili više od 1,4 milijardi dinara.

 Skupština Srbije koliko koštaju narodni poslanici Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Ovo su nalazi istraživanja Centra za istraživačko novinarstvo (CINS) i to bez troškova predsednice Skupštine Srbije Maje Gojković.

Za plate i poslaničke dodatke je isplaćeno više od milijardu dinara, a za gorivo za dolazak kolima na sednice parlamenta ili odbora skoro 290 miliona.

Možda će vas zanimati

Poslanici koji nisu iz Beograda, imaju pravo na smeštaj, odnosno da iznajme stan ili hotelsku sobu do 35.000 dinara za tu svrhu je isplaćeno 6,3 miliona dinara.

Troškovi službenih putovanja poslanika u inostranstvo iznosili su malo preko 102 miliona dinara.

Za troškove 15 poslanika koji se nijednom nisu obratili građanima iz poslaničkih klupa izdvojeno je 44,6 miliona dinara.

Od toga je njih devetoro u Skupštini provelo sve četiri godine mandata.

Poslanik Socijalističke partije Srbije (SPS) Milutin Mrkonjić je zaradio oko pet miliona dinara, iako se nije pojavljivao na sednicama Narodne skupštine, a uz to prima i penziju!

Predsednik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj građane u protekle četiri godine je "koštao" 4,7 miliona dinara.

Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandar Martinović je građane "koštao" 2,3 miliona dinara, njegov kolega koji predvodi poslaničku grupu Demokratske stranke (DS) Goran Ćirić naplatio je sa skupštinske blagajne oko 2,9 miliona dinara. 

Najplaćenija na listi je poslanica Saveza vojvođanskih Mađara Elvira Kovač

Ona je za ove četiri godine građane "koštala" 12 miliona dinara što je čini "najskupljom" poslanicom ovog saziva.

Upitan da li je to mnogo ili malo, drugi po isplaćenosti na listi poslanika posle poslnice Elvire Kovač koji je naplatio oko 11,2 miliona dinara, Dragan Šormaz, ispred Srpske napredne stranke (SNS), rekao je da su plate poslanika u Srbiji među najniže u Evropi i da su još 2009. godine ukinute dnevnice. 

"Pare nisu problem, njih nikad nema", poručio je Šormaz na panel diskusiji o troškovima narodnih poslanika i dodao: 

"Mi smo sami sebi ukinuli dnevnice, jer to ne može niko drugi da uradi".

On je rekao da su njegovi troškovi za ove četiri godine u njegovom slučaju opravdani. 

Šormaz je naveo da živi u Smederevu i da je to lako proverljivo, kao i da je šef srpske delegacije u Palrmantarnoj skupštini NATO-a.

On je naveo da samo ta delegacija ima najmanje PET događaja godišnje.

Poslanik SNS-a je rekao i da je član Odbora za evropske integracije, kao i za spoljne poslove. 

"Zalažem se za potpuno drugačiji način budžetiranja skupštine i to bi bilo najpreciznije i najjasnije", rekao je Šormaz.

Govoreći o troškovima, Šormaz je rekao i da Skupština Srbije organizuje sednice Odbora kada su sednice Skupštine, upravo da bi se, kako kaže, prištedeo novac. 

On je naveo i da dnevnice za putovanja u inostranstvo iznose 15 evra, dok na primer, navodi, delegacije Crne Gore u Skupštini NATO-a prima 120 evra dnevnicu. 

Govoreći o značaju učešća srpske delegacije u Skupštini NATO-a  Šormaz je rekao da on je veoma aktivan, ali da se to ne vidi. 

"Uvidite koliko su bolji odnosi Srbije i NATO-a i na tome se radi veoma ozbiljno", rekao je Šormaz. 

Poslanica u Skupštini Srbije Gordana Čomić navela je da ne može da odgovori na pitnaje da li su izdvajanja za poslanike velika ili mala jer bi to ispalo da ona, kako kaže, procenjuje da li se neko bavi svojim poslom i dodao da javnost ima pravo da zna za svaki dinar koji se potroši na nekog ko je na javnoj funkciji. 

Govoreći o putnim troškovima, Čomić je rekla da: 

"Znate 90-ih nigde nismo putovali, jako smo uštedeli". 

Ona je rekla da restoran u Narodnoj skupštini  da on nije "skupštinski" nego da pripada Vladi Srbije i da nema ništa protiv ni da se on ukine.  

Profesor Fakulteta političkih nauka Dušan Spasojević ocenio je da bi parlament morao da bude skuplji da bi radio bolje, kao i da bi poslanici (Čomić i Šormaz) "imali po dva, tri asistenta", kao njihove kolege u neki drugim državama. 

On je rekao da mu je drago što na vrhu liste isplaćenosti poslanika nisu oni "za koje niko nikad nije čuo", već oni koji su aktivni. 

Podatke o troškovima poslanika možete pogledati ovde

Pročitajte i OVO

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Milić

Naj skuplji su oni koji su dobijali platu a nisu radili za ono sto suvplaćeni (nisu dolazili na sednice) a uzimali su i pare za stanarinu da iznajme stan u beogradu.

Korto

Dajte broj da im šaljemo sms pomoć!

Adre

Ako nisu zadovoljni nek lepo idu da lopataju da grade Srbiju,Placen stan,hrana,prevoz za dzabe da negovorim sto nigde ne stoje u redu i opet malo,a inace to malo je necija godisnja plata za tezak fizicki posao i to bez hrane stana i prevoza

special image