U Beloj Crkvi otvoren najstariji karneval na našem prostoru - čuveni "Belocrkvanski karneval", koji ima tradiciju dugu preko 150 godina.
Kao i prethodnih leta karnevalska nedelja obiluje različitim kulturnim sadržajima, a internacionalni defile će biti održan u subotu. Pa ukoliko nemate određene planove za vikend, na samo 97 kilometara od Beograda uživajte u manifestaciji duge tradicije.
Ovo je prava prilika da se vratite u detinje godine i da maskirani hodate ulicom, a da vas zbog toga niko ne gleda čudno.
Program obuhvata izlaganje cveća u otvorenim i zatvorenim prostorima, u cvetnim dvorištima, baštama, terasama, sa izborom i nagrađivanjem najlepših, muzičke i ostale kulturne svečanosti posvećene cveću i karnevalima, izložbe, promocije, medijske prezentacije i ostale programe i aktivnosti koji odgovaraju festivalu i mestu zbivanja, kulturne programe koji su vezani za multinacionalnost ovog područja, odnosno kulturno-umetničke programe bazirane na jezicima, folklorima i običajima nacionalnih manjina, kao i gostovanje karnevalskih i pevačkih grupa, te folklornih udruženja.
Poseban događaj čini završnica karnevala, povorka sa eksponatima koji se mesecima unapred prave specijalno za ovu priliku, a pored eksponata tu su i mažoretkinje, kao i učesnici iz svih karnevalskih gradova Srbije i inostranstva, a po završetku povorke organizuje se vatromet. Svake godine se „Belocrkvanski karneval“ održava poslednje nedelje juna, a očekuje se veliki broj posetilaca koji će uživati u ovoj manifestaciji.
Belocrkvanski karneval kroz istoriju - 196 godina tradicije!
Prema zapisima prvi karneval u Beloj Crkvi održan je još 1828. godine po uzoru na karneval u Kelnu, što ne čudi ako se uzme u obzir da su Belu Crkvu osnovali 1717. godine grof Florimund Mersi i doseljenici iz Austrije, Nemačke, Francuske.
Prvo karnevalsko udruženje osnovano je 1910. godine, a činile su ga zanatlije koje su želele da karneval bude narodni po uzoru na fašing zabave, za razliku od tadašnjih balova pod maskama koji su predstavljali zatvorene građanske zabave.
Ubrzo su osnovane i karnevalske novine i iz brojnih novinskih članaka iz 19. veka može se saznati puno o karnevalu u Beloj Crkvi, a zajednički imenitelj bili su šarenilo, muzika, igra , pevanje, veselje i ljubav.
Karnevalske svečanosti otpočinjale su u subotu ili nedelju na železničkoj stanici, svečanim dočekom „princa i princeze“ karnevala, koji bi prispeli redovnim putničkim vozom. Na belocrkvanskoj železničkoj stanici bi neko u ime Karnevalskog odbora pozdravio biranim rečima „princa i princezu“. Na dan pokladnog utorka (februar – mart) organizovana je Velika karnevalska povorka.
Grupe bi se okupljale ispred Vandelini Kapele (srušena 1967. godine) potom bi povorka ušla u Miletićevu ulicu. Tu bi na balkonu Magistrata, gradonačelnik pozdravio učesnike. Na čelu su bili mladi ljudi – konjanici, nakon njih na velikim kolima su išli „princ i princeza“, iza njih grupa muškaraca i žena raskošno obučenih.
BONUS VIDEO: Ruska soba - Bela Crkva
(Mondo/M. Š.)