Nepoštovanje saobraćajnih propisa, osim što je opasno i ugrožava kako vaš tako i tuđe živote, može dosta koštati, od visoke novčane kazne do oduzimanja dozvole. Zakon u Grčkoj je po ovom pitanju rigorozan, a grčka policija neumoljiva - paprene kazne u saobraćaju teško ćete izbeći ukoliko kršite pravila s tim da je regulisanje istih tamo daleko kompmikovanije nego u Srbiji.
Prema rečima pripadnika policije iz Kasandrije, prekršaja ima različitih, ali i dalje prednjače nepropisno parkiranje i vožnja pod dejstvom alkohola, naročito vikendom kada se brojnim turistima u letovalištima priključe i Grci koji iz gradova dođu na kraći odmor.
Kako smo čuli od nadležnih, postavljeno je više radara nego inače, van sezone, a već prvi srpski turisti mogu proći posle graničnog prelaza Evzoni. Novina je i ta da je ukinuta mogućnost plaćanja "pola iznosa, ako se kazna izmiri u prvih nekoliko dana", pa ukoliko ne poštujete propise, računajte na to da ćete morati da platite punu cenu.
"Za vožnju bez pojasa plaćate 350 evra, korišćenje mobilnog telefona u toku vožnje 100, Prolazak kroz crveno svetlo na semaforu i preticanje preko pune linije je 700, a za prekoračenje brzine u naseljenom mestu ima nekoliko različitih kazni - do 20km/h je 40 evra, preko toga je 100", rekli su nam iz policije koja redovno patrolira na putevima koji vode ka Halkidikiju i omiljenim letovalištima srpskih turista.
Međutim, kazna je znatno veća za prekoračenje maksimalne brzine za više od 30 km/h, kao i vožnju vozila na auto-putevima brzinom većom od 150 km/h, na brzim putevima brzinom većom od 130 km/čas i na ostatku putne mreže brzinom od preko 120 km/sat.
U ovim slučajevima izriče se administrativna novčana kazna od 350 evra i na licu mesta oduzimanje vozačke dozvole u trajanju od 60 dana, u skladu sa uslovima i postupkom iz člana 103. ovog zakonika.
Zakon o drumskom saobraćaju predviđa gorenavedene kazne i za spore vozače.
"Ko vozi brzinom manjom od minimalno dozvoljene, kao i ko prekrši odredbu stava 9. ovog člana, kazniće se administrativnom novčanom kaznom od 80 evra", dodaje se u članu 20. Zakonika o parničnom postupku.
Prema novom zakonu o drumskom saobraćaju, za vožnju pod dejstvom narkotika ili alkohola, upravljanje neispravnim vozilom, prekoračenje brzine, vožnju u traci za hitne slučajeve i prolazak kroz crveno svetlo, zaprećena je zatvorska kazna od 1 do 10 godina, a ako je neki od navedenih prekršaja uzrokovao smrt većeg broja ljudi, sud može izreći i doživotni zatvor. Za nasilničku vožnju platićete 700 evra, a ostaćete i bez dozvole na 30 dana, a istu sumu ćete morati da izdvojite i ukoliko se zaustavite van zaustavne trake na auto-putu.
Blicanje najstrože zabranjeno
Prema članu 36. Kodeksa o drumskom saobraćaju, pri susretu sa vozilom iz suprotnog smera, paljenje i gašenje svetla ili naizmenično njihovo korišćenje zabranjeno je na kraće vremenske periode. Dakle, ukoliko koristite omiljeni trik Srba, da blicanjem upozoravate vozila koja vam idu u susret da je radar u blizini, možete dobiti kaznu od 80 evra.
Ako vozač otkrije lokaciju patrole na društvenim mrežama ili bilo kojoj drugoj digitalnoj aplikaciji, ovaj potez će rezultirati kaznom od 600 do 30.000 evra, dok za postavljanje fotografije preti opasnost od oduzimanja vozačke dozvole na period do 2 godine.
Oduzimanje tablica
Za nepropisno parkiranje kazna je od 40 do 80 evra, ali za ovaj prekršaj možete čak i ostati bez tablica, koje policija uklanja ukolikko ste se oglušili na ovu zabranu.
Bez tablica možete ostati ako ste se parkirali na mestu za invalide ili pešačkom prelazu, ali ih ne zadržavaju kao ranije 30 ili 60 dana, već ih vraćaju ali novi zakon propisuje oduzimanje dozvole vozaču jer "cilj je kazniti vozača, a ne vozilo".
Tako su nedavno prošla i dvojica vozača skupocenih džipova kad su se parkirali tik iznad glava kupača na gradskoj plaži u Pefkohoriju. Naime, njima je policija skinula tablice jer su se i pored besplatnog parkinga u ovom letovalištu parkirali vozila nasred šetališta, mestu koje je označeno kao zabranjeno za ostavljanje vozila.
Slično iskustvo sa nama je podelio Predrag P. koji je prošle godine bez tablica ostao zbog prolaska kroz crveno svetlo.
"Na vraćanje tablica i dozvole čekalo se 20 i više dana. To je značilo da moram da produžim letovanje (što je dodatni trošak) ili da se vratim u Srbiju nekim drugim prevozom, a posle ponovo dođem u Grčku kako bi podigao dokumenta i tablice. Mi smo se vratili kombi prevozom, a ja sam se sa prijateljima naknadno vraćao kako bih uz plaćenu kaznu od 700 evra tada, podigao tablice. Previše strogo i rigorozno ako mene pitate", rekao je za naš portal.
Kazne i za pušače u kolima
Taksisti, vozači autobusa kao i vozači privatnih automobila koji krše zakon o pušenju – puše u privatnom vozilu sa detetom mlađim od 12 godina, biće kažnjeni novčanom kaznom u iznosu od 1.500 evra i oduzimanjem vozačke dozvole na mesec dana.
novčanom kaznom u automobilu kazniće se svaki putnik koji puši, bez obzira da li je vozač, zbog kršenja zabrane pušenja u prisustvu maloletnika mlađih od 12 godina. Shodno tome, vozačima koji se ne pridržavaju pravila biće oduzeta vozačka dozvola čak i ako sami nisu učinili prekršaj, već njihov putnik.
Vozači automobila koji puše u kolima u kojim se ne prevozi dete mlađe od 12 godina, ne podležu navedenim kaznama.
(Mondo.rs)