Vest da je Čelsi Mening napustila vojni zatvor u Kanzasu potvrdio je Bi-Bi-Siju portparol američke vojske.

Kasnije se i sama Mening oglasila fotografijom na Instagramu, uz komentar "Prvi koraci na slobodi".

Mening (29) osuđena je 2013. godine na 35 godina robije, ali je puštena mnogo ranije pošto je bivši predsednik SAD Barak Obama smanjio kaznu. Obama je odluku o njenom pomilovanju, zajedno sa odlukom o oslobađanju više od 200 zatvorenika, doneo u januaru, tri dana pre isteka svog mandata

Mening, koja je rođena kao muškarac pod imenom Bredli, osuđena je za špijunažu zajedno sa drugim službenicima, nakon objavljivanja dokumenata na sajtu WikiLeaks.

Vikiliksov izvor "predložen" za Nobela

U procesu za najveće curenje podataka u istoriji SAD - aferu WikiLeaks - Mening je proglašen krivim u 20 tačaka, uključujući špijunažu i krađu, nečasno je otpušten iz vojske i novčano kažnjen.

Mening se tada (2013. godine) izvinio što je naneo štetu SAD i zbog "neočekivanih rezultata" njegovih postupaka.

ON, a danas ONA, je radeći kao obaveštajni analitičar u Iraku, WikiLeaksu prosledio dokumenta s podacima o borbama u Iraku i Avganistanu, kao i diplomatske depeše Stejt departmenta.

Nova Vikiliks dokumenta o Gvantanamu

Osnivač WikiLeaksa Džulijan Asanž napisao je Twitteru da je oslobađanje Mening velika pobeda i da jedva čeka da se ponovo vidi sa njom.

Asanž se još od juna 2012. nalazi u ambasadi Ekvadora u Londonu, koju ne sme da napusti da ne bi bio izručen Švedskoj, čije ga vlasti traže kako bi se suočio sa optužbama da je seksualno napastvovao dve žene 2010. godine.

Početkom januara Asanž je najavio da bi pristao na ekstradiciju Americi ako Obama smanji kaznu za Mening, ali je kasnije objavljeno da bi u SAD mogao da ode, ali samo ako dobije garancije od američkog Ministarstva pravde sa kojim optužbama bi mogao da se suoči, ukoliko se suoči.

Mening šokira: Ja sam žensko, zovite me Čelsi

------------------

Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store!PREUZMITE JE!