• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Demokratija na ispitu: Države SAD tuže Trampa

Izvor MONDO/Agencije

Grupa od 15 saveznih američkih država tužila je administraciju predsednika Donalda Trampa zbog odluke da ukine program amnestije za ilegalne imigrante.

Program prethodnog predsednika Baraka Obame, poznat kao DACA, odnosi se na oko 800.000 osoba koje su kao maloletnici nelegalno dovedene u SAD.

U tužbi, koja je podneta u saveznom sudu u Njujorku, stoji da Bela kuća vrši diskriminaciju imigranata meksičkog porekla, koji čine veliku većinu zaštićenih tim programom, i da krši ustavna prava koja zabranjuju arbitrarno kažnjavanje.

Šansa za rad i studije

Programom DACA, koji je prihvatio bivši američki predsednik Barak Obama, omogućeno je privremeno odlaganje deportacije za skoro 800.000 kvalifikovanih kandidata, tako što su im izdate radne dozvole na dve godine sa mogućnošću produženja važenja. Tim programom, stotine hiljada mladih imigranata bez ličnih dokumenata bili su zaštićeni od izgona iz zemlje, i bilo im je omogućeno da studiraju i rade u SAD.

"Odluka Trampove administracije da ukine DACA je okrutna, nehumana i razarajuća", naveo je u saopštenju državni tužilac Njujorka Erik Šnajderman, preneo je AFP.

Tramp je u utorak stao u odbranu svoje odluke o ukidanju imigracionog programa DACA, uz obrazloženje da "američki radnici" moraju biti na prvom mestu.

"Naš prvi i najvažniji prioritet u sprovođenju imigracione reforme mora biti da povećamo broj radnih mesta, plate i bezbednost američkih radnika i njihovih porodica", navodi se u saopštenju Trampa objavljenom po obelodanjivanju te odluke, prenosi agencija Frans pres.

Američki ministar pravde Džef Šešns je objavio tu odluku, kojom je okončan program koji štiti od deportacije takozvane "dreamers" (sanjare), odnosno ljude ilegalno dovedene u SAD dok su bili deca

"Od danas se neće obrađivati nijedan novi zahtev", istakao je Sešns.

POČELO JE: Izbeglice skinute s leta za Njujork

On je, najavljujući ovaj čin, rekao da će Kongresu dati šest meseci da odluči o alternativi.

Sudbina onih koji imaju takav status neće se menjati do 5. marta 2018, a administracija je odredila taj šestomesečni rok kako bi Kongres mogao doneti zakon o tome.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

PETAR .

Novi rijaliti program u SAD.

special image