Mediji su imaju oprečne izveštaje o broju učesnika na protestu. Katimerini je preneo da milion ljudi učestvuje na demonstracijama, ali je nakon toga dodao da je prema proceni policije na protestu 140.000 ljudi.
BBC navodi da ima više stotina hiljada demonstranata, a agencija AP da ih ima više od 100.000.
Demonstranti su mahali grčkim zastavama na Trgu Sintagma u Atini i uzvikivali "Makedonija je grčka", a među govornicima na protestu bio je proslavljeni kompozitor Mikis Teodorakis (92), javlja BBC.
"Makedonija je bila, jeste i uvek će biti grčka", rekao je Teodorakis na protestu, prenosi Katimerini i navodi da na protestu učestvuje milion ljudi, ali da policija to nije potvrdila.
U Atini su razna udruženja pozvala migrante da se sklone i budu oprezni tokom današnjih demonstracija.
Oko 700 levičarskih i anarhističkih demonstranata organizovalo je obližnje kontrademonstracije, noseći transparente kojima se poziva na balkansko jedinstvo, prenela je agencija AP.
Neki učesnici protesta u Atini sukobili su se sa policijom, koja je upotrebila i suzavac.
Grčki portal Grik riporter preneo je da su se sa policijom sukobili učesnici protesta koji su nosili biciklističke kacige i zastave Grčke, dok su drugi grčki mediji preneli da se radi o članovima ekstremno desničarske organizacije "Zlatna zora", koji su takođe prisustvovali protestu na trgu Sintagma u centru Atine.
Pogledajte fotografije:
Uoči današnjeg masovnog mitinga napadnuta je i kuća grčkog Teodorakisa.
Na obezbeđivanju mitinga angažovano je 19.000 policajaca, odnosno praktično svi pripadnici policije na području regiona Atika.
KAO JUGOSLAVIJA, NEĆE MOĆI...
"Dojče vele" (DW) je ranije preneo da je 92-godišnji Teodorakis, kojeg naziva ikonom grčke levice, poručio da je "sveže sećanje na Jugoslaviju", a da će Grčka biti "sledeća žrtva".
DW navodi da je Teodorakis u poslednje vreme na meti kritika zbog izjava koje su ocenjene kao antisemitske, a komentatori u Grčkoj se čude i njegovom učešću na "patriotskom" skupu.
"Sveže je sećanje na Jugoslaviju, naša zemlja će biti sledeća žrtva", rekao je Teodorakis o pitanju Makedonije.
U glavnim ulicama Atine nalazi se na desetine prodavaca koji nude male i velike grčke zastave, kao i druge zastave s obeležjima Vizantije, a došlo je više od 2.500 autobusa iz raznih delova Grčke.
OPSADA
Zbog protesta grčka prestonica je od jutarnjih sati u blokadi i pod "opsadom" policije.
Na demonstracijama se okupljaju Grci koji se protive upotrebi reči "Makedonija" u imenu bivše jugoslovenske republike.
Prisutni su poslanici konzervativne Nove demokratije, čiji lider Kirjakos Micotakis kaže da njegova partija poštuje i one koji su izabrali da učestvuju u protestu, kao i one koji su odlučili suprotno.
"Poštujemo svaki izbor", kazao je Micotakis.
Bivši grčki premijer Antonis Samaras podržao je demonstracije, poručivši da će ovo biti "veliki dan za zemlju".
Zbog protesta postepeno će već rano ujutru bili su zatvarani delovi centra grada, a tri centralne metro stanice u centru Atine zatvorene su od 10 sati.
"Katimerini" navodi da je vlada umanjila značaj protesta u vreme kada pregovori zvaničnika Atine i Skoplja ulaze u kritičnu fazu.
Grčki list, pozivajući se na neimenovane izvore, piše da će današnje proteste vlasti pažljivo pratiti i da bi mogli i da "modifikuju svoj pristup".
Istovremeno, tužilač Vrhovnog suda je naložio pokretanje istrage zbog pretnji jednog člana anarhističke grupe "Ruvikonas" da će "krv biti prolivena" na današnjim protestima.
Nedavno objavljene ankete pokazuju da se skoro 60 odsto Grka protivi upotrebi reči "Makedonija" u nazivu bivše jugoslovenske republike, dok 35 odsto grčkih ispitanika kaže da ne bi imalo ništa protiv kombinovanog naziva u kojem bi se našla i ta reč.
Istovremeno, 65 odsto ispitanika pozitivno gleda na protestne skupove u vezi sa imenom Makedonije, prenosi portal GreekReporter.com.
Većina glasača vladajuće grčke partije Siriza - 57 odsto njih - veruje da je dobro što se takvi skupovi organizuju.
PET PREDLOGA
Protesti se održavaju nakon što je posrednik u pregovorima o sporu oko imena Makedonije, specijalni izaslanik generalnog sekretara UN, Metju Nimic, posetio Atinu i Skoplje, gde je sa zvaničnicima razgovarao o mogućnostima rešenja 25-godišnjeg spora.
Nimic je izjavio da je optimista i da obe strane imaju volju da pronađu zajedničko rešenje.
Poslednji paket predloga Nimica utvrđen je nakon poslednje runde razgovora Nimica sa ministrima spoljnih poslova dveju država u Njujorku, 17. januara, ali dosad nije zvanično predstavljen.
Prema saznanjima medija, u pitanju je pet predloga: Severna Makedonija, Gornja Makedonija, Nova Makedonija, Republika Makedonija (Skoplje), Vardarska Republika Makedonija.
Nimic je potvrdio da postoje razlike između dve strane, ali je istakao da je sada trenutak da se reši višedecenijski problem, što bi doprinelo napretku celog regiona.
Atina i Skoplje su se saglasili da pojačaju pregovore kako bi postigli sporazum, u sporu koji je zakočio ambicije bivše jugoslovenske republike da se pridruži NATO i EU.
Grčka smatra da ime Makedonija podrazumeva teritorijalne pretenzije na njen severni region, koji nosi isti naziv, a stotine hiljada Grka okupilo se u Solunu prošlog meseca u znak protesta protiv upotrebe naziva "Makedonija" u bilo kom rešenju.
Grčka se protivi upotrebi imena "Makedonija" od kako se ta zemlja odvojila od Jugoslavije 1991. godine.
Crvena zvezda bez petorice u Evroligi: Sferopulos progovorio o problemima, ima 11 igrača na raspolaganju
"Reći ću vam sada kakav je čovek Nikola Mirotić": Burna konferencija Mesine, progovorio posle 6 godina ćutanja
Adem Ljajić se vraća u Partizan! Crno-beli spremaju velike promene ove zime
U mrežastim čarapama i miniću: Voditeljka na koncertu Jelene Rozge, prva došla i pokazala izvajane noge
Partizan traži da KSS ukine novo pravilo! "Protivno je propisima, Savez nije ovlašćen za to"