Za usvajanje takozvane Marakeške deklaracije glasale su 152 članice Ujedinjenih nacija, a protiv su bili SAD, Izrael, Mađarska, Poljska i Češka, preneo je AP.
Zanimljivo je da je broj država koje su podržale taj dokument manji nego u Marakešu, kada su početkom decembra za njega glasale 164 države.
Dokumenta koja usvaja Generalna skupština nisu ubavezujuća, ali se ocenjuje da je izuzetno važno što su se Ujedinjene nacije uključile u borbu protiv ilegalnih migracija, jer je krijumčarenje ljudi već postalo industrijska grana širom sveta.
Generalni sekretar UN Antonio Guteres izneo je podatak da je od 2000. godine život izgubilo više od 60.000 migranata i istakao da je to sramota za čitav svet.
Zagovornici Pakta navode da migranti daju značajan doprinos svetskoj ekonomiji tako što u bogatim državama ublažavaju probleme zbog manjka radne snage, a s druge strane doprinose i privredama svojih zemalja, jer rodbini koja tamo živi šalju novac.
Protivnici Pakta ukazivali su da je reč o pokušaju da se migracije legalizuju na račun suvereniteta država, a odbacili su argumente da on nije obavezujući i da svaka zemlja zadržava suvereno pravo da određuje režim na svojim granicama i da utvrđuje sopstvenu migracionu politiku.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina