• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Suze, predsednik, i poslednji komad uglja Nemačke

Izvor Tanjug

Sa dubine od 1.000 metara sedam rudara juče je sa suzama u očima iznelo poslednji komad crnog uglja iz nemačkog rudnika Prosper-Hanijel.

Po njihovom izlasku, dočekao ih je predsednik Nemačke Frank-Valter Štajnmajer, koji je tu došao da ceremonijalno zatvori jedan od dva poslednja rudnika crnog uglja u Nemačkoj, prenosi AP.

Time je, kako navodi agencija, stavljena tačka na industriju koja je postavila temelj za industrijsku revoluciju u Nemačkoj i za posleratni oporavak.

NEĆE VALJDA RUDARE!? U Pljevljima traže - filozofe

Rudari su predsedniku Štajnmajeru simbolično predali komad crnog uglja uz rudarski pozdrav "srećno", što je odraz opasnosti ove profesije.

Zatvaranje rudnika crnog uglja u Nemaćkoj
Izvor: Youtube/ProductiehuisEU


"Deo nemačke istorije se ovde završava. Bez nje, čitava naša zemlja i njen razvoj u poslednjih 200 godina bio bi nezamisliv", rekao je Štajnmajer rudarima u gradu Botropu.

Poslednji rudnik crnog uglja kod grada Ibenbiren formalno će biti zatvoren do kraja godine.

Rudnici crnog uglja nekada su imali dominantnu ulogu u Rurskoj oblasti, zapošljavajući do pola miliona ljudi na vrhuncu poslovanja pedesetih godina prošlog veka.

MONDO u rudniku: "'Crno zlato' je njihov život"

Međutim, od tada se njihov broj konstantno smanjuje, a preživljavaju samo zahvaljujući velikim vladinim subvencijama.

Zatvaranje ovih rudnika smatra se i testom za planirano zatvaranje ili rudnika lignita ili mrkog uglja, koji i dalje rade u Nemačkoj, ocenjuje američka agencija.

Nemačka dobija skoro dve petine svoje električne energije iz uglja, što se, prema tvrdnjama naučnika, ne sme nastaviti ako Nemačka želi da smanji emisije gasova sa efektom staklene bašte, u skladu s međunarodnim naporima na ograničavanju globalnog zagrevanja.

Međutim, neki strahuju da drugi izvori energije, poput obnovljivih, možda neće biti dovoljni da zadovolje potrebe, naročito zbog toga što Nemačka planira da zatvori nuklearne elektrane do 2022. godine.

Vladina komisija bi u februaru trebalo da predstavi izveštaj koji će sadržati predloge za postepeno gašenje rudnika lignita.

Eksperti, predstavnici grupa za zaštitu životne sredine i sindikata rudara takođe će predložiti načine na koje desetine hiljada ljudi, čiji poslovi i dalje zavise od industrije uglja, mogu naći novi posao u budućnosti.

Komentari 38

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SRBENDA

Što da kopa Nemac, kad može Šiptar na Kosovu i Metohiji. I na Kosovu da sagoreva ugalj, a struja za Nemačku. Pa nisu oni bombardovali da Šipcima bude bolje, nego Nemcima.

Djo

Slazem se sa crnogorcem u svezi zvezdane kapije... a za ugalj pa svabe su dvaput pokusale na istok....al onda su nacisti preko dece sunca njihovog tajnog programa instalirali cetvrti rajh i to je ta prica eu....bacili sapu na kosovo....zbog ruda i kapije....al djaba im to...narod najstariji...resice to

Barranjacccccccc

Ako ne znate gde svet ide samo pratite sta rade svabe. Oni se kultarisu uglja i nuklearne energije a nama govore da prestanemo sa gradnjom hidro elektrana toboze zbog zastite prirode. Madjari grade nuklearne elektrane a shvabe ih gase, jako zanimljivo zato ne? U Evropi se radi po sistemu radite kako vam kazemo a ne kako mi radimo.

special image