To je i suština kratkog zajedničkog saopštenja koje su potpisali čelnici EU, Žan-Klod Junker i Donald Tusk, i kineski premijer Li Kećijang, ali je na papiru izostala očekivana bitna deklaracija o unapređenju i otklanjanju problema u trgovini dva svetska ekonomska gorostasa.

Međutim, iako ništa nije potpisano, dogovor je pao za otvaranju kineskog tržišta za evropske investicije.

Kineski premijer Li Kećijang je na konferenciji za štampu obećao da će Kina uskoro obezbediti ravnopravan položaj kompanijama iz Evropske unije na kineskom tržištu, neće ih primoravati da otkriju tehnološka znanja kad uspostavljaju zajedničke firme i naglasio da je Peking spreman da subvencije za svoje industrijske firme ukine, odnosno usaglasi sa svetskim normama.

Evropske kompanije već dugo nastoje da izbegnu kineske uslove da u poslovima kroz zajedničke firme moraju da kineskim partnerima prenose osetljiva tehnološka znanja, koja potom koriste i nadograđuju same kineske firme i postaju velika konkurencija.

Veliki Android proizvođač u špijunskoj aferi

Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk je novinarima rekao da se kineski premijer Kećijang takođe obavezao da usliši ključni zahtev EU o pokretanju rasprave o preustrojstvu Svetske trgovinske organizacije.

Li Kećijang je uoči sastanka u Briselu izjavio da "Kina snažno podržava proces evropske integracije i ujedinjenu i naprednu Evropu".

Vlade i tela Evropske unije su već neko vreme iskazivali veliku zabrinutost zbog prodora kineskih, od države neretko subvencionisanih firmi, u evropske kompanije s visokom tehnologijom i kineskih investicija u infrastrukturu u Evropi.

Za EU je od najvećeg značaja da se povrati ravnoteža u trgovini, otvaranju kineskog tržišta za evropske investicije i učešće na konkursima za javne kineske nabavke.

Kina je prošle godine u EU izvezla proizvoda u vrednosti od 375 milijardi evra, dok je izvoz EU na kinesko tržište bio 198 milijardi evra.