Jasenovac
MONDO/Predrag Jelenić Jasenovac

"Nema sumnje da je Jasenovac deo Holokausta. Ko to relativizuje, taj relativizuje i Holokaust", reči su Efraima Zurofa, poznatog izraelskog lovca na naciste, kojima počinje opširan tekst u "Tagescajtungu" (TAZ), a koji prenosi državni medijski servis Dojče vele (DW).

Novinar Krsto Lazarević piše da se upravo to - relativizacija Jasenovca - događa u hrvatskim katoličkim zajednicama i kulturnim centrima u Nemačkoj. Berlinski dnevnik je sakupio dokumente i fotografije koji dokazuju da je u najmanje deset nemačkih gradova prikazan film Jakova Sedlara "Jasenovac - istina" koji, kako konstatuje list, relativizuje Holokaust.

U filmu se govori o 20.000 žrtava u tom logoru, naspram brojke od 83.000 koliko beleže ozbiljni istoričari.

"Sedlar dokazano koristi falsifikovane isečke iz novina, dokumentuje tobožnji ugodni logorski život fotografijama koje su nastale izvan logora posle Drugog svetskog rata i istrže svedočanstva iz konteksta", piše "Tagescajtung".

"Esencija filma: pod ustašama Jasenovac nije bio logor smrti već samo radni logor u kojem je stradalo relativno malo ljudi. U logor smrti je Jasenovac pretvoren tek u socijalističkoj Jugoslaviji - to je očigledna laž", piše u tekstu Lazarevića.

On navodi da je sporni film prikazan u prostorijama hrvatske zajednica u Berlinu još 4. marta 2016. godine, dakle pre zvanične zagrebačke premijere. Sedlara naziva "kućnim i dvorskim režiserom" Franje Tuđmana koji je čak dobio nagradu grada Zagreba za životno delo.

Tekst berlinskog lista koncentriše se na dešavanja u hrvatskoj zajednici u Nemačkoj - život dijaspore u dobroj meri se odvija kroz 96 hrvatskih katoličkih zajednica koje su podređene nemačkoj crkvenoj hijerarhiji i plaćene iz nemačkog crkvenog poreza.

"Tagescajtung" je pobrojao niz osoba koje su povezane sa projekcijama filma "Jasenovac - istina". Među njima je Mijo Marić, bivši predsednik "Hrvatskog svetskog kongresa u Nemačkoj", koji je držao govor na nemačkoj premijeri filma. Marić je istovremeno član Integracionog saveta nemačke Savezne vlade, a na jednom samitu 2012. je sedeo na podijumu sa kancelarkom Angelom Merkel.

Počasni gost filmske projekcije bio je i nadbiskup Nikola Eterović, apostolski nuncije u Nemačkoj "i time izaslanik Vatikana". Ni Eterović ni Mijić nisu želeli da odgovaraju na pitanja novinara.

KONAČNO: Film o zločinima u Jasenovcu! (VIDEO)

Tu je i Neda Caktaš, upravnica "Hrvatske kuće" u Minhenu gde je takođe prikazan film. Ona se potom fotografisala sa rediteljem i putem Facebooka mu izrazila punu podršku.

"Caktaš se angažuje u radnoj grupi za migraciju i integraciju minhenske Hrišćansko-socijalne unije (CSU), gde je u aprilu 2017. na priredbi 'Integracija u Bavarskoj - uspešna priča' predstavljena kao uspešan primer integracije", piše list.

Jasenovac: Kako su Hrvati državno obeležili "proboj"

U tekstu se dodaje da su među Hrvatima u Nemačkoj koji su u maju izašli na evropske izbore krajnje desničarske stranke dobile čak 50 odsto glasova, dok je konzervativni HDZ dobio još 16 odsto. Najbolje je među biračima u Nemačkoj prošla Ruža Tomažić koja se svojevremeno u Kanadi slikala u ustaškoj uniformi, podseća list.

Goldštajn: U Jasenovcu je stradalo oko 120.000 ljudi

"Ona se ne distancira ni od ustaša ni od fašističkog diktatora Ante Pavelića", piše "Tagescajtung".

Navodi se da o vezama sa politikom u Nemačkoj svedoči i to što udruženje "Blajburški počasni vod", registrovano u Klagenfurtu, vodi izvesni Tomas Baumgertner koji je na lokalnim izborima u Ulmu bio kandidat Hrišćansko-demokratske unije (CDU).

"Imperija smrti": Zastrašujući podaci o Jasenovcu

Na upit je lokalni odbor CDU odgovorio da Baumgertner 18. maja ove godine nije otišao u Blajburg, već da je bio u kampanji. "Tagescajtung" u tekstu komemoraciju u Blajburgu naziva "odavanjem počasti fašistima".