Saudijci i Amerikanci tvrde kako iza napada stoji Iran.Majk Pompeo, državni sekretar SAD, dao je izjavu iz koje je očito da u Vašingtonu ciljaju na Teheran.

"Iran je sada pokrenuo napade bez presedana na svetske zalihe energentima".

GLEDAJU JEMEN, MISLE NA IRAN

Slična se situacija dogodila u maju kada su SAD i Saudijci optužili Iran za napad na dva tankera u Persijskom zalivu. Ubrzo su Sjedinjene Američke Države poslale nosač aviona "Abraham Linkoln" u Persijski zaliv "kako bi se sprečili iranski napadi na američke objekte", iako službena istraga, koju su vodile zemlje čija su plovila tada napadnuta - Ujedinjeni Emirati, Saudijska Arabija i Norveška, nije našla dokaze da iza njih stoji Iran.

Pompeov nastup lako shvatljiv, s obziroma da teokratska diktatura Saudijske Arabije spada među glavne američke saveznike, a Iran među - neprijatelje, piše zagrebački "Jutarnji list".

Tu su poklapaju interesi SAD i Izraela, koji Irance, takođe, smatra glavnim neprijateljima jer naoružava šiitski Hezbolah u Libanu.

U takvom spletu Saudijci su optužili Teheran da je Hutima, pokretu iz Jemena koji se bori u tamošnjem građanskom ratu i protiv strane intervencije, obezbedio rakete i bespilotne letelice koji su korišćeni u napadima na saudijske gradove.

Saudijski državni mediji odmah su izvestili kako je prestolonaslednik Mohamed bin Salman u telefonskom razgovoru rekao američkom predsedniku Donaldu Trampu da je

Kraljevstvo "voljno i sposobno" da odgovori na napade na naftna postrojenja za koja su odgovornost preuzeli Huti.

Zauzvrat je Tramp Salmanu potvrdio da su SAD spremne na saradnju s Kraljevinom kako bi zaštitilo njegovu bezbednost nakon napada dronovima.

S druge strane, teško je verovati da su Huti sami sposobni da upravljaju sofisticiranim napadima dronovima na udaljene ciljeve u Saudijskoj Arabiji, sa kojom ratuju već pet godina.

SAD: POTVRĐENA LANSIRANJA IZ IRANA

SAD su identifikovale lokacije u Iranu sa kojih su lansirani dronovi i krstareće rakete na ključne saudijske naftne instalacije, rekao je jedan američki zvaničnik. On je precizirao za Si-Bi-Es Njuz (CBS News) da su te lokacije u južnom Iranu i na severnom vrhu Zaliva, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).

Nakon što su snage Hutija ušle u glavni grad Sanu u septembru 2014, Saudijska Arabija pripremila je koaliciju 10 zemalja, u kojoj su bili Ujedinjeni Arapski Emirati, Jordan i Maroko, te počela krvavi rat u kojem su počinjeni mnogi ratni zločini.

Ispostavilo se da nemaju dovoljno sposobnosti i snage da suzbiju neprijatelje, pa će rat u Jemenu biti dugotrajan i iscrpljujući, a u međuvremenu je međunarodno priznati predsednik Abdrabuh Mansur Hadi pobegao u Saudijsku Arabiju.

Huti su zeidi, što je ne baš pravoveran oblik šiitskog učenja, ali kao neprijatelji Saudijaca saraduju s Iranom, iako obaveštajni stručnjaci procenjuju da je uticaj Teherana prilično ograničen.

U Jemenu su donedavno postojale dve zaraćene strane - prvu je predvodio šef jemenske vlade Abdrabuh Mansur Hadi, koga podržava Saudijska Arabija, a drugu lider Hutija Abdul-Malik al-Houti, koga pomaže Iran.

Letos su se iz igre povukli Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su počeli da podržavaju Prelazno veće Južnog Jemena (STC) koje vodi Aden Ajdarus al-Zubaidi, čije su snage u avgustu zauzele najveći deo Adena.

Drugim recima, Saudijci su de fakto izgubili Jemen, a uprkos najmodernijem naoružanju, nisu sposobni da zaštite ni vlastitu državu, a kamoli negde da uvode red. Zato žele da se uključi Amerika, zaključuje "Jutarnji list".