Proteste je veoma brzo rasturila policija koja je protiv demonstranata iskoristila suzavac.

Prema tvrdnjama egipatskog Centra za ekonomska i socijalna prava, nekoliko desetina ljudi je uhapšeno, među kojima najmanje dva novinara.

ARAPSKO PROLEĆE

Arapsko proleće je naziv za talas protesta i pobuna u prevashodno arapskim zemljama, koji je počeo 17. decembra 2010. godine. Započeli su u Tunisu i Egiptu početkom 2011. godine, zatim Libiji, Bahreinu, Siriji i Jemenu... Protesti su imali oblike građanskog protesta sa demonstracijama, marševima kao i korišćenje društvenih mreža poput Facebooka, Twittera i Youtuba, Vlasti su često na demonstracije odgovarale nasiljem, kao i kontrademonstracijama.

Ovo su, kako prenosi AP, retki antivladini protesti u zemlji koja je netako davno bila simbol "Arapskog proleća", a u blizini trga u Kairu, sinoć se okupilo na desetine demonstranata.

"Ovo je važan razvoj događaja jer je ovo prvi protest protiv vlasti el Sisija", rekao je politikolog Mustafa Kamel el Sajed sa Univerziteta u Kairu.

Protesti, na kojima se takođe okupio manji broj ljudi, održani su i u drugim mestima, uključujući i Aleksandriju.

Oni su se odazvali pozivu biznismena, koji je sam napustio zemlju, Mohameda Alija, a koji optužuje vojsku i vladu za korupciju, ne pružajući za to dokaze.

El Sisi, bivši šefvojne obaveštjneslulžbe i ministar odbrane, u utorak je odbacio optužbe za korupciju, nazivajući ih "čistim lažima".

Egipatski biznismen i glumac Mohamed Ali postavio je na internetu seriju video snimaka u kojima optužuje predsednika da troši milione na luksuzne rezidencije i hotele, dok milioni Egipćana žive u siromaštvu.