Svake godine požari u Indoneziji stvaraju maglu koja nekad prekrije čitav region jugoistočne Azije a meteorolozi objašnjavaju da nebo poprima neobičnu boju zbog fenomena poznatog kao “Rajlijevo rasejanje”.

Britanski mediji navode da je u pitanju fenomen koji, kada se elektromagnetski talas sudari s česticama u atmosferi, izaziva plavu nijansu neba tokom dana i crvenu boju kod zalaska Sunca.

Jedna stanovnica provincije Džambi, koja je snimala crveno neb i postavila snimke na svoj Facebook nalog, rekla je da joj je izmaglica "povredila oči i grlo".

Nakon što su mnogi korisnici društvenih mreža izrazili sumnju u verodostojnost tih snimaka oglasili su se i meteorolozi koji tvrde da satelitski snimci potvrđuju da su u tom regionu Indonezije zabeležene brojne "vrele tačke".

"U dimnoj izmaglici najviše ima čestica veličine oko 1 mikrometra, ali one ne menjaju boju svetlosti. To čine manje čestice, od oko 0,05 mikrometra ili manje. Njih nema puno, ali ih je dovoljno da se crvena svetlost više rasprši od plave", objasnio je profesor Koh Ti Jong, sa singapurskog Univerziteta društvenih nauka i dodao da su fotografije i snimci načinjeni oko podneva zbog čega nebo izgleda još crvenije.

Britanski mediji navode da je ovogodišnja magla je "najgora" u poslednjih nekoliko godina, a uzrok su joj ogromni požari koji su ove godine pogodili Indoneziju i Maleziju.