Kovčeg je bio prekriven nacionalnom zastavom, nosili su ga vojnici, mnogi učesnici su nosili majice s natpisima "Oslobodilac" i "Čuvar baklje" a supruga Grejs je nosila beli veo.

Pogrebnoj ceremoniji prisustvovali neki od njegovih političkih rivala koji su bili hapšeni tokom njegove vladavine a bilo je vidljivo odsustvo nekih njegovih bliskih saradnika u vladajućoj partiji i vlasti.

Predsednik Emereson Mnangagva, dugogodišnji Mugabeov sardnik koji mu je pomago u opstanku na vlasti, nije prisustvovao pogrebu.

Mugabeova porodica se ranije saglasila sa zahtevom vlade da Mugabe bude sahranjen u posebnom mauzoleju koji bi bio izgrađen u prestonici Harareu, ali je ove nedelje promenila mišljenje i opredelila se za sahranu u njegovom rodnom selu.

Mugabe je preminuo početkom septembra u Singapuru u 96. godini, nakon vladavine Zimbabveom dugom skoro četiri decenije i iznuđenog silaska sa vlasti u novembru 2017.

On je bivši gerilski vođa koji je postao prvi lider te zemlje posle njene nezavisnosti od vladavine bele manjine 1980.

Ostao je na vlasti dok nije bio primoran da podnese ostavku 2017. godine.

Mugabe je uživao snažnu podršku naroda kada je preuzeo vlast 1980. ali ta podrška je opala posle decenija represije, lošeg ekonomskog upravljanja i optužbi o nameštanju izbora.

Neki su ga idealizovali zbog uloge u borbi za oslobođenje Zimbabvea, a drugi su ga osporavali i mrzili, jer je uništio zemlju lošom ekonomskom politikom i zbog represije oponenata.

Umro je ogorčen zaverom bivših saradnika, uključujući Mnangagvu da ga skinu sa vlasti u novembru 2017. godine.

Negova porodica je saopštila da nije želio da njegovi "mučitelji" prisustvuju njegovoj sahrani.