Nagradu su dobili Džon B. Gudinaf, Stenli Vitingem i Akira Jošimo, prenosi AP.

"Litijum-jonske baterije donele su revoluciju u našim životima i koriste se u od mobilnih telefona do laptopova i električnih automobila", naveo je Nobelov komitet u obrazloženju.

Svojim radom, kako se dodaje, ovogodišnji laureati za hemiju postavili su temelje bežičnog i društva bez fosilnog goriva.

Amerikanac Gudinaf najstariji dobitnik

Amerikanac DŽon Gudinaf je najstarija osoba koja je ikada dobila ovo prestižno priznanje. Gudinaf, koji je rođen u Nemačkoj, ima 97 godina i zvanje profesora na Univerzitetu Teksasa. Na drugom kraju liste je Malala Jusuzfai, koja je imala 17 godina kada je dobila Nobelovu nagradu za mir 2014. godine.

Nobelove nagrade postoje zahvaljujući švedskom naučniku i industrijalcu Alfredu Nobelu koji je želeo da se iz njegovog fonda svake godine izdvaja novac za doprinos čovečanstvu.

Alfred Nobel (1833-1896) je odredio institucije koje će dodeljivati nagrade svake godine, među kojima su Švedska akademija za književnost, Institut Karolinska za medicinu, Švedska kraljevska akademija za fiziku i hemiju, kao i Odbor za mir koji specijalno bira norveški parlament.

Nobelova nagrada se sastoji od zlatne medalje, diplome i čeka na oko devet miliona kruna (oko milion evra). Novčani iznos nagrade se deli ako ima više laureata u jednoj disciplini.