Škotska traži novi referendum o nezavinosti, jer ne želi da prati Borisa Džonsona na putu izlaska Velike Britanije iz Evropske unije.

Ovo je ukratko poruka škotske premijerke Nikole Sturdžon, koja se u obraćanju javnosti zauzela za "demokratsko pravo Škotske da se pita i bira" o svojoj sudbini, a ujedno je od Borisa Džonsona zvanično zatražila ovlašćenja da prenese prava škotskoj vladi na organizovanje novog referenduma.

"Očekuje nas mnogo posla kako bismo većinu ubedili da je nezavisnost Škotske najbolja za njenu budućnost", rekla je ona.

Škotska premijerka, čija je partija osvojila ubedljivu većinu škotskih mesta u novom sazivu britanskog parlamenta (47 od 59), navela je da ne treba gajiti iluzije i da će britanska vlada i njen premijer odbiti ideju o novom referendumu u Škotskoj, ističući da u Londonu i dalje misle da oni bolje znaju šta je dobro za Škotsku od onih koji žive u Škotskoj i da odlučuju o budućnosti Škotske.

"Ali, mi ćemo nastaviti da ih ubeđujemo na razuman i pristojan način i smatramo da engleska vada ima obavezu da na ovo odgovori takođe na pristojan i razuman način", dodala je Nikol Sturdžon, navodeći da je poslala pismo Borisu Džonsonu u kojem traži pravo na organizovanje novog referenduma.

Poručila je i da Škotska ne može da bude dobrovoljni zatvorenik Ujedinjenog Kraljevstva.


Pre 5 godina održan je referendum o nezavisnosti u Škotskoj, u kojem je 55% Škotlanđana reklo da je protiv otcepljenja od Velike Britanije.

Međutim, to je bilo pre odluke o izlasku Velike Britanije iz Evropske unije. Okolnosti su se tada promenile, jer je Škotska bila većinski za ostanak u EU i to je jedan od glavnih argumenata škotske vlade da zatraži pravo na novi referendum.

Već posle rezultata o "Bregzitu" (Brexit), koji je organizovan 2016. godine, Škotska je najavila da želi novi referendum o nezavisnosti. Međutim, London je odmah odbacio takvu inicijativu.