Biolog, dobitnik Nobelove nagrade Džošua Lederberg upozorava da je "virus najveća pretnja čovekovoj dominaciji na planeti". Korona virus po imenu Covid19 je poziv za buđenje.
Realnost je da sve države sveta, pogotovo one najveće, moraju da promene način ophođenja prema virusima i pretnjama po zdravlje i sigurnost čoveka. Revolucija biologije, genetske modifikacije, omogućavaju državnim, ali i nedržavnim "igračima" da sami prave mikrobe i viruse, bilo u zdravstvene svrhe, bilo za pravljenje bioloških oružja.
Dvojica nekadašnjih pripadnika administracija bivših američkih predsednika, Džoel Mekliri (radio kod Džimija kartera) i Mark Mediš (bio u Nacionalnom bezbednosnom savet administracije Bila Klintona), ističu u kolumni da, uprkos glasinama, nema dokaza da je Covid19 proizveden u nekoj laboratoriji i da je slučajno ili namerno pušten u kineski Vuhan, grad iz kojeg je sve krenulo i potom se pretvorilo u katastrofu globalnih razmera. Niti, dodaju, ima dokaza da je taj virus neko namerno "prosuo".
"Takva insinuacija je vrlo neodgovorna, bilo da dolazi iz SAD, Rusije ili Kine", naglašavaju autori teksta i dodaju da je pandemija Covid19 najverovatnije "proizvod" prirode, ali bez obzira na to ovo je ujedno poziv na buđenje.
Ovo je sedmi korona vorus koji je uticao na ljudska bića. Kao zoonotska infekcija, prelazi sa životinja na ljude. Covi19 je manje smrtonosan, ali daleko zarazniji od genetski sličnog SARS-a. I nema garancija daće naredna "verzija" virusa - gotovo neizbežnog - biti manje zarazna ili smrtonosna od Covid19.
Iako nastupaju kao nekadašnji savetnici u administracijama bivših američkih predsednika, dakle zastupaju "američki stav" i pišu o tome šta bi SAD trebalo da urade, mišljenje Mediša i Meklirija moglo bi da se upotrebi svuda u svetu. Pre svega, u vezi sa učenjem lekcije, pripremama za slične pandemije i promene u odnosu prema ovakvim globalnim pretnjama, kako bi se bar donekle ublažile posledice (pre svega ekonomske).
Primećuju da Covid19 u ovoj fazi nije toliko smrtonosan, ali da bi mogao da mutira i time bude još veća opasnost nego što jeste ili neki njegov budući naslednik...
Zato ističu da se lekcija mora naučiti i da se razume potreba za dubokim promenama, kako bi ljudski rod što spremnije dočekao "Veliki talas".
Njih dvojica predlažu aktuelnoj američkoj administraciji da se napravi komisija, slična onoj posle napada na "Kule bliznakinje" u Njujorku 2001. godine, koja bi se bavila istraživanjem i analizom koji su sve događaji prethodili pandemiji i šta se događalo tokom pandemije i šta sve treba promeniti i primeniti za bolji odgovor u budućnosti.
Kao neophodnost oni ističu ogromna ulaganja u "sistemsku elastičnost", odnosno brzo prilagođavanje novonastalim situacijama i amortizovanje gubitaka i negativnih posledica.
"Moramo da učimo iz dosadašnjih gršaka. Tokom kratkih perioda posle napada antraksa 2001. godine, ptičjeg gripa 2009. godine i SARS-a, bilo je priče o ulaganjima, novim politikama... Ali, interesi političkih lidera su brzo bledeli. Sve one mere i ulaganja koja je trebalo da se dogode, nisu. Do ove pandemije, dogodila su se velika budžetska kresanja za naučna istraživanja...", pišu ova dvojica i nastavljaju:
"Moramo da mislimo široko. Veoma široko. Moramo da postavimo visoke ciljeve bioforenzičarima, dijagnostičarima, genetičarima, da se oslanjamo na podatke (data), da ulažemo u zdravstveni sistem, nauku... ukratko, da napravimo nacionalni antikrizni operativni sistem. Da bi sve ovo bilo urađeno, naši lideri moraju da prigrle nauku zasnovanu na dokazima i da izbegavaju da koriste antinaučnu retoriku i poricanje, bilo da je je reč o pretnji po zdravlje ili klimatskim promenama, što jeste jedno u vezi sa drugim".
Navode da su Kinezi pokrenuli projekat zasnovan na biologiji i veštačkoj inteligenciji i da Amerikanci tome "moraju da pariraju".
"I Kinezi i Rusiji veruju da će nacija koja pobedi u načnoj trci u ovim oblastima na kraju kontrolisati svet", naglašavaju.
Ova dvojica američkih diplomata poručuju svojoj vladi da mora da preuzme sudbinu u svoje ruke, a pre svega u smislu obezbeđivanja "strateških nabavki i lekova".
"U ovom trenutku Kina proizvodi 90% antibiotika, a 70% sastojaka za te antibiotike potiču iz SAD", primećuju Mediš i Mekliri.
Dalje, predlažu stvaranje obaveštajne službe koja bi se bavila samo biološkim pretnjama, ali ujedno i veću i otvoreniju međunarodnu saradnju po tom pitanju. "Mi moramo da dozvolimo da naše istraživačke laboratorije budu otvorene kako bismo tada mogli da tražimo inspekciju sličnih u Kini, Rusiji, Severnoj Koreji, Iranu...".
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina