• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

A s prozora SVUDA GRMELO "BELLA CIAO"

Izvor mondo.rs

U Italiji, kolevci fašizma, sa prozora širom zemlje se danas gromoglasno orila pesma partizana Bella ciao.

Italijani su danas obeležili 75. godišnjicu oslobođenja od nemačke okupacije ali i fašizma u Drugom svetskom ratu, pevajući poznatu partizansku pesmu "Bella ciao" sa prozora i terasa svojih domova.

Neki su pevali tu pesmu, a neki su je puštali, na državni praznik Dan oslobođenja, koji se ove godine, silom prilika proslavlja kod kuće.

Možda će vas zanimati

Tradicionalni skupovi i ceremonije nisu održani zbog oštrih mera uvedenih radi suzbijanja korona virusa.

Avioni ratnog vazduhoplovstva danas su nadletali Rim i u vazduhu ostavljali crvene, bele i zelene tragove, u bojama zastave Italije.

Pesma "Bella ciao" važila je za himnu antifašističkog pokreta ali i partizanskog otpora nemačkoj okupaciji Italije, od septembra 1943. do aprila 1945. godine. Pre toga su se Italijani borili u Evropi i Africi na stani Sila osovine, ali samo dve godine i po godine pod Nemcima su bile dovolje da sada baštine antifašistički diskurs koga se, s druge strane, neke zemlje pobednice stide i svim silama upiru da "prerade" istoriju.

Ovo je lepa prilika da se podsetimo šta je zapravo fašizam i zašto ga većina pogrešno izjednačava sa nacizmom.

Fašizam je ideologija radikalnog autoritativnog nacionalizma, pojašnjava Vikipedija, koju karakteriše moć diktatora, nasilna kontrola opozicije i kontrola sredstava proizvodnje, razmene i distribucije.

Fašizam je originalno italijanski "izum" iz dvadesetih godina XX veka, a kasnije je postao naziv za ideologije i pokrete koji smatraju kako je država a ne pojedinac ili porodica temelj ljudskog društva, pa tako treba u potpunosti nadzirati svaki aspekt društvenog života. Takvih pokreta, ali i političkih partija koje ne formalno ne zagovaraju fašizam ali se shodno njegovim uzusima ponašaju, ima poprilčno i danas u Evropi ali i svetu.

Bela ćao sa italijanskih terasa
Izvor: Youtube/Euronews

Fašizam je državno uređenje koje radikalno ograničava ljudska prava "radi veće stabilnosti i bržeg napretka". Fašizam se protivi komunizmu, konzervativizmu, demokratiji, individualizmu, liberalizmu, materijalizmu, pacifizmu i političkom pluralizmu.

Fašizam je ime dobio po pokretu koji je u Italiji osnovao socijalista i novinar Benito Mussolini, koji je zemljom autokratski vladao do 1922. do 1943. godine. Fašizam je poslužio kao inspiracija za mnoge druge pokrete u Evropi i svetu pre drugog svetskog rata, od kojih je najpoznatiji nacionalsocijalizam (nacizam) koji je vladao Nemačkom od 1933. do 1945. godine.

A razliku od fašizma, nacizam Adolfa Hitlera se zasniva na rasnim teorijama, mada je pozicija autokratskog lidera u društvu u kome je "država sve" veoma slična.

Fašizam je, pored Italije, u prošlom veku bio raširen i u Španiji i Portugalu, a te tri zemlje su i danas najsiromašnije u EU.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 22

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Luky

Bravo Italijani,ne dozvolite nikad vise fasizmu da podigne glavu.

Miki

Italija se ne stidi svojih partizanskih pesama i svojih partizana. A Srbija i Srbi se stide svojih partizana iako je vise od 80% Srba cinilo partizanski pokret. Bez ucesca Srba, partizanski pokret se ne bi odrzao ni dve nedelje. Imamo i mi nasu pobedu, nase pesme ali je ne prihvatamo.

Mирке

@Miki Да су Италијани доживели комунистички терор, као што смо ми Срби, тешко да би сада певали те песме. Тачно је да је 80% Срба чинило партизански покрет, али то не значи да је 80% Срба (мислим на све, не само на Србију у данашњим границама) било у партизанима, већ нешто више од половине, друга половина је била у четницима. Међутим у четницима су 99% били Срби. Тито и партизански покрет је везао судбину за југословенски идентитет, оног тренутка када је пропала идеја о тој лажној нацији, тада је пропао и тај покрет. Победила је друга страна, која је чекала пола века слободу.

special image