"Pratimo dešavanja oko smrti gospodina Flojda, pokreta Black Lives Matter i smatramo da njihova ljudska prava moraju da se poštuju", rekao je portparol ministarstva Žao Lidžijan.

On je dodao da je "rasna diskriminacija manjina drštveno zlo u Sjedinjenim Državama i da ono što se dogodilo pokazuje ozbiljne probleme koje hitno treba rešiti - a to su rasna diskriminacija i policijska brutalnost".

"Nadamo se da će američka vlada preduzeti konkretne mere i ispuniti svoje međunarodne obaveze i eliminisati sve oblike rasne diskriminacije i poštovati prava etničkih manjina", dodao je kineski zvaničnik koji je odbacio kritike da su ovakvi komentari mešanje u unutrašnje stvari SAD.

Pogledajte kako izgledaju protesti u SAD zbog ubistva Afroamerikanca Džordža Flojda:

Peking, koji redovno optužuje Zapad za rasizam, nedavno se našao na meti krkitika zbog tretiranja afričke manjine u svojoj zemlji.

Naime, prošlog meseca Afrikanci su bili primorani da se testiraju na korona virus i 14 dnevni karantin bez obzira na to da li su imali simptome ili ne, a mnoge su stanodavci izbacili iz stanova a hoteli odbili da prime pod izgovorom poštovanja različitih mera opreza.

undefined AP

Kada je reč o korona virusu - američki zvaničnici strahuju da bi zbog sve masovnijih prostesta posle smrti Afroamerikanca Džordža Flojda moglo da dođe do novog širenja korone.

Od epidemije kovida 19 u Americi je umrlo više od 100.000 ljudi, a zaraženo više od 1,7 miliona.

Gradonačelnik Njujorka Bil de Blasio, čija je ćerka uhapšena na protestima, pozvao je građane na oprez.

"Imate pravo da protestujete ali nemate pravo da zarazite druge, nemate pravo da ugrožavate javno zdravlje", rekao je on.