Sutra se navršava 31 godina otkako su na pekinškom trgu Tjenanmen narodni protesti u ime demokratije i ljudskih prava predvođeni studentima ugušeni nezapamćenim krvoprolićem.

Na mirne demonstrante je konzervativno državno rukovodstvo poslalo jurišne jedinice i tenkove, a u sukobima je stradalo nekoliko hiljada ljudi.

Tajvan je danas pozvao Kinu da se izvini za krvavo ubijanje demonstranata protiv demokratije, a kinesko ministarstvo spoljnih poslova odbacilo je taj poziv rečima "to je glupost".

Sve je počelo kada je hiljade studenata i intelektualaca izašlo na ulice Pekinga i otpočelo mirne prodemokratske proteste na najvećem trgu na svetu u znak žaljenja za preminulim bivšim generalnim sekretarom kineske Komunističke partije Hu Jaobangom, koji je važio za liberalnog reformatora.

Međutim, vrlo brzo protesti su dobili široku podršku gradskih stanovnika i razotkrili duboke podeljenosti u kineskom političkom rukovodstvu.

Između aprila i juna 1989. milion mladih ljudi, radnika i seljaka izašlo je na trg Tjenanmen, zahtevajući demokratiju i protestujući protiv korupcije, sve dok u noći između 3. i 4. juna kineske vlasti na njih nisu poslale vojsku i tenkove

 Kineske vlasti zabranjuju svako javno obeležavanje ovog događaja na kopnu. Vlada nikada nije obajvila pun broj smrtnih slučajeva, ali procene grupa za ljudska prava i svedoka kreću se od nekoliko stotina do nekoliko hiljada.

Komunistička partija Kine je od 4. juna 1989. godina zabranila raspravu o protestima na trgu Tjenanmen i preduzela ekstremne mere da blokira ili cenzuriše informacije koje se na njega odnose.

Kina bi trebalo da "preispita istorijske činjenice o incidentu 4. juna i iskreno se izvini“, saopštilo je Kinesko veće za donošenje odluka o politici kopna.

"Verujemo da bi oni koji su trenutno na vlasti trebali imati hrabrosti da isprave greške, odmah pokrenu reforme i vrate vlast narodu“, dodaje se.

U Pekingu, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Zhao Lijian odbio je pozive Tajvana.