Bubonsku kugu inače izaziva bakterija Yersinia pestis, koja može da se prenese i na ljude i na domaće životinje. Iako se ta bolest danas efikasno leči, u srednjem veku je odnela milione života tokom pandemije nazvane “Crna smrt”.

Možda sama bolest i vest da se ona pojavila u Kini odakle je krenuo korona virus ne bi bila toliko alarmantna da ceo svet nije na kolenima upravo zbog korona virusa.

Čim je objavljeno da je otkriven slučaj bubonske kuge u Kini, a potom i u Mongoliji, alarmirana je Svetska zdravstena organizacija koja je saopštila da za sada nema mesta panici i da je sve pod kontrolom.

Ali, da li je? Ta kuga navodno je otkrivena i kod veverice u Koloradu, u području koje je blizu Denvera, prenosi B92.

U saopštenju za medije lokalni zdravstveni zvaničnici su rekli da je reč o prvom slučaju bubonske kuge u okrugu Džeferson i da nema mesta panici jer je za sada šansa da se bolest prenese na ljude veoma mala.

Ipak su preporučili lokalnom stanovništvu da obrati pažnju na domaće životinje Ii kućne ljubimce koji bi se mogli zaraziti od ujeda zaražene muve, koja inače prenosi bubonsku kugu.

Izdata su i uputstva kuda se sme šetati s kućnim ljubimcima, kada ići kod veterinara i izbegavati kontakt s divljim životinjama u šumskim predelima.

U istom saopštenju se ističe da su simptomi bubonske visoka tremperatura i griznica, glavobolja, opšta slabost organizma i bolovi u telu, kao i oticanje limfnih žlezda, a koji se javljaju za dva do sedam dana od momenta infekcije.

Korona virus raširio se po celom svetu iz kineskog grada Vuhan, sa jedne pijace na kojoj se prodaje meso raznih životnja.

Prema zvaničnim verzijama virus je na ljude prešao putem mesa zaraženog slepog miša.

Zvaničnici Kine su na početku odbijali mogućnost da se bolest prenosi s čoveka na čoveka i nisu na vreme alarmirali SZO, što se Kini danas zamera.