Bivši čuvar u nacističkom logoru u 93. godini je proglašen krivim za saučesništvo u ubistvima 5.000 zatvorenika.
Sud u Hamburgu u Nemačkoj osudio je Bruna Deja na uslovnu kaznu zatvora u trajanju od dve godine.
Dej je upravljao kulom u Štuthof koncentracionom logoru tokom Drugog svetskog rata, u tada okupiranoj Poljskoj.
Odbacivši optužbe, tokom suđenja je izjavio: "Nisam doprineo tome više od običnog čuvara. Bio sam primoran na to, to je bilo naređenje"
Sudilo mu se na sudu za maloletnike, jer je u vreme izvršenja zločina, između avgusta 1944. i aprila 1945. godine, imao 17 godina, navodi se u optužnici.
Tokom suđenja koje je trajalo devet meseci, Dej je saslušao izjave svedoka, ali sve vreme isticao da je bio prinuđen da bude čuvar u logoru i da nije učestvovao u ubistvima.
Tokom poslednjeg iskaza, izjavio je da je "potresen" svedočenjima očevidaca i izvinio se svima "koji su prošli kroz pakao ovog ludila" i dodao da nije bio svestan "do kojih su granica išla zverstva" sve do suđenja.
Izrekavši presudu, sudija je pohvalio Dejovu spremnost da učestvuje u suđenju, ali je istakao da je optuženi odbio da prizna učešće u dešavanjima.
"Sebe ste doživeli kao posmatrača", istakao je sudija.
U januaru je na suđenju svedočio istoričar koji je rekao da je Dej poslat u logor prvenstveno kao vojnik Vermahta i nije se priključio SS jedinicama sve do septembra 1944. godine.
Zbog toga je, ističe, mogao da traži da ga prebace u drugu jedinicu pre nego šte se priključio SS-ovoj mašineriji za masovna ubistva.
Iako je Dej priznao da je znao za gasne komore u Štuthof logoru, kao i da je viđao "osakaćene i ljude koji su patili", njegovi advokati su insistirali da je on bio nebitna figura u logoru i da nije direktno učestvovao u ubistvu 5.230 ljudi.
Ali tužioci su tvrdili da je znao šta se dešava, imao kontakt sa zatvorenicima i aktivno sprečavao njihovo bekstvo.
"Kada ste dao mašinerije za masovna ubistva, nije dovoljno da samo okrenete glavu", izjavio je tužilac Lars Manke u završnom izlaganju.
Štuthof, koji se nalazi u blizini današnjeg Gdanjska, napravljen je kao koncentracioni logor 1942. godine.
To je bio prvi takav logor izvan nemačkih granica i poslednji koji su sovjetski vojnici oslobodili 9. maja 1945. godine.
Čuvari su počeli da koriste gasne komore u junu 1944. godine. Veruje se da je više od 65.000 ljudi stradalo u logoru od posledica bolesti i neuhranjenosti, kao i u gasnim komorama i drugim vrstama egzekucije.
Ovaj sudski spor je samo jedan od nekoliko započetih posle 2011. godine, kada je bivšem čuvaru logora Sobibor Džonu Demjanjuka, određena zatvorska kazna. Demjanjuk je umro čekajući odluku o žalbi.
Ranije su sudovi zahtevali dokaze o direktnoj umešanosti u zločine bivših stražara SS-a.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Savo Milošević došao, Partizan počeo da daje golove! Ubedljiva pobeda crno-belih u Humskoj
"Zamerio sam se Zvezdi, pa su me sklonili": Rade Bogdanović otkrio šta mu nisu oprostili!
Mondo ukrštenica za 6. oktobar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ovde su se Milošević i Holbruk sreli 2 dana pred bombardovanje! Bili smo na mestu gde je pisana istorija Srbije
"Kako čujem, Partizan duguje 60 miliona evra": Rasim Ljajić traži odlaganje Skupštine, evo zašto!