• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ČUDO O KOJEM SE I DANAS PRIČA! Preživeli ZATRPANI POD ZEMLJOM 69 DANA! (VIDEO, FOTO)

Autor Jelena Stokić

Istorijsko izvlačenje rudara iz okna ”San Hoze” u Atakama pustinji, događaj nezabeležen u istoriji.

 Čile rudari zarobljni pod zemljiom, spaseni posle 69 dana Izvor: YouTube/Printscreen/Naked Science

 Tog 5. avgusta 2010. godine 33 rudara je ostalo zarobljeno u rudniku "San Hoze" u Atakama pustinji. Agonija je trajala čak 69 dana. Svetlost dana ugledali su 13.oktobra. 

"Ovo je božje čudo!", prvo je što je izgovorio Alberto Florenisio Avalos (31), u trenutku kada je tminu podzemlja, gde je proveo više od dva meseca, zamenio svetlošću dana.

Možda će vas zanimati

Slično osećanje tog dana je delio ceo svet, ujedinjen, kao retko kada, u radosti zbog pobede života nad tragedijom koja se nadvila nad 33 čileanska rudara posle odrona, ostali zarobljeni u rudniku zlata i bakra 

čile
Izvor: YouTube/ PBS NewsHour

Rekorderi preživaljavanja su dok se zora rađala nad "Logorom nade", gde su ih nestrpljivo iščekivale porodice, predsednik Čilea Sebastijan Pinjera i preko 1.500 novinara iz četrdesetak zemalja, jedan po jedan, 625 metara pod zemljom, započinjali svoje 16 minuta dugo putovanje života.

U okno je spuštan po jedan član spasilačke ekipe, kako bi pomogao svakom rudaru pri izvlačenju. Svaki od rudara snabdeven je specijalnim naočarima kako bi se izbegao šok za oči pri susretu sa dnevnom svetlošću, pojasevima za spasavanje ukoliko bi nešto krenulo nepredviđenim tokom i specijalnom odećom koja bi trebalo da ih zaštiti od velike temperaturne razlike, posle dugog boravka u vrlo toplom i vlažnom prostoru.

Ono za šta se, međutim, bilo teško pripremiti bilo je samo putovanje čeličnom kapsulom, tek nešto širom od raspona ramena, kroz uzanu, mračnu, kamenitu bušotinu. Kapsula “Feniks”, simbolično nazvana po mitskoj ptici koja se rađa iz pepela, prelazi preko 620 metaraza 16 minuta.

Otkriće 33 živa rudara na ogromnoj dubini, i početak spasilačke akcije pretvorio se u prvorazredni svetski događaj.

Kada su se pojavili prvi video snimci i priče o njihovom zadivljujuće organizovanom podzemnom životu, ceo svet počeo je da živi sa njima. Ti heroji su uspeli da u teškim uslovima organizuju vreme za dnevne aktivnosti, higijenu, odmor, zabavu, video komunikaciju sa porodicama i prebrode strahove i depresiju.

Čileanski rudari potukli su sve do sada zabeležene rekorde u dužini preživljavanja pod zemljom posle rudarske nesreće. Uspeli su da vežbanjem i disciplinovanom ishranom, težinu prilagode skučenoj kapsuli, snabdevenoj kiseonikom i radio vezom, koja je donosila spas.

Čile
Izvor: youtube/Naked science

U prvim satima u sredu izvučeni su, uz Florensija Avalosa, Mario Sepulvede, Huan Iljanesa, Karlos Mamani, Džimi Sanćes, Osman Araja, Hose Oheda, Klaudio Janes, Mario Gomes i Aleks Vega. Izvučen je najstariji rudar, 63-godišnji Mario Gomes, kao i najmlađi Džimi Sančez (19), otac devojčice rođene dok je bio zarobljen pod zemljom.

Izvesno vreme nakon tragedije, većina rudara je nastavila da živi normalnim životom. Neki su držali predavanja o motivaciji, neki rade kao prodavci, a nekoliko njih se poduže borilo sa psihičkim posledicama. Pojedini su se i vratili rudarskom životu.

Nakon nesreće posetili su desetine zemlja,  rukovali se sa brojnim poznatim ličnostima, prihvatali različite pozive da ispričaju svoje neverovatne priče.

rudari
Izvor: YouTube/Smithsonian Channel

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image