Osuđeni prevarant Martin Škreli koji vuče hrvatske korene moraće da vrati čak 64,6 miliona dolara profita koji su on i njegova bivša kompanija ostvarili povećanjem cene Daraprima, leka za spasavanje života, za 5.000 odsto, presudio je američki savezni sudija u petak. istovremeno je tom internet provokatoru i bivšem generalnom direktoru, koji je trenutno na izdržavanju zatvorske kazne zabranjen bilo kakav rad u farmaceutskoj industriji do kraja života.
Odluka američkog okružnog sudije Denis Kote doneta je nedeljama nakon sedmodnevnog suđenja u decembru. Federalna trgovinska komisija (FTC) i sedam država pokrenuli su 2020. godine slučaj protiv čoveka koga su mediji nazvali „Pharma Bro“, dok Škrelijev advokat još nije dao komentar.
Škreli, hrvatsko-albanskog porekla, bio je izvršni direktor kompanije Turing Pharmaceuticals, kasnije Viere, kada je podigao cenu Daraprima sa 13,50 dolara na 750 dolara po tableti, nakon što je 2015. dobio ekskluzivna prava na decenijama star lek koji leči retku parazitsku bolest koja pogađa trudnice, obolele od raka i AIDS-a.
Nakon što je osumnjičen za ovaj prekršaj, Škreli je to branio rečima da je to "kapitalizam na delu" i rekao da su osiguranje i drugi programi osigurali da ljudi kojima je Daraprim bio potreban na kraju isti i dobiju. Međutim, ovaj potez je izazvao gnev medicinskih centara preko Kongresa sve do predsedničke kampanje 2016, kada je Hilari Klinton to nazvala "povećanje cena“, dok je budući predsednik Donald Tramp nazvao Škrelija "razmaženim derištem“.
Škreli je zatim ponudio bolnicama upola nižu cenu leka, što je i dalje bilo povećanje od 2.500 odsto, da bi na kraju dao ostavku na mesto generalnog direktora Turinga 2015, dan nakon što je uhapšen pod optužbom za prevaru sa hartijama od vrednosti u vezi sa „hedž fondovima“ kojima je upravljao pre nego što je ušao u farmaceutsku industriju. Osuđen je i služi kaznu od sedam godina zatvora.
Viera Pharmaceuticals LLC tužio je federalni sud u Njujorku FTC i sedam država: Njujork, Kalifornija, Ilinois, Severna Karolina, Ohajo, Pensilvanija i Virdžinija, tvrdeći da je Viera podigla cenu leka Daraprim i nezakonito stvorila „mrežu antikonkurentnih ograničenja“ kako bi sprečila druge kompanije da kreiraju jeftinije generičke verzije, blokirajući pristup ključnom sastojku leka.
Viera i njena matična kompanija, Phoenikus AG, složili su se prošlog meseca kako će pružiti pomoć do 40 miliona dolara tokom 10 godina i učiniti Daraprim dostupnim svakom potencijalnom generičkom konkurentu po cenu proizvodnje lekova, dok je bivši izvršni direktor kompanije Viera Kevin Muleadi pristao da plati 250.000 dolara ako prekrši ugovor kojim mu se zabranjuje da radi za farmaceutsku kompaniju na sedam godina.
(MONDO)
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina