Nakon 10 dana drame i agonije prvog tenisera sveta, Novak Đoković će biti deportovan iz Australije. On je proglašen proglašen krivim ove nedelje na suđenju u Federalnom sudu Australije, što znači da neće moći da igra na Australijan openu. Devetostruki pobednik Australijan opena je na tamošenjem Saveznom sudu odbijen u žalbenom postupku povodom oduzimanja vize od strane ministra za imigracije, Aleksa Houka, koji je i doneo odluku o ukidanju Novakove vize, koju je sud potvrdio.
Ophođenje australijskih vlasti prema Novaku Đokoviću baca svetlo na mračnu tajnu ove zemlje i njihovo tretiranje migranata - upravo u hotelu u Melburnu gde je bio Đoković, borave migranti kojima nije dopušten ulazak u Australiju. Neki su tom hotelu proveli godine. Ne mogu da izađu napolje i ne znaju kada će biti primljeni u zemlju. Došli su u potrazi za mirnim životom bežeći od rata, a dočekalo ih je mučenje i šikaniranje u zemlji koja ima uređen sistem i visok životni standard.
Jedan od tražilaca azila, Adnan Čopani je poslednja dva meseca proveo u hotelu Park u Melburnu, a onda je nekoliko dana imao i poznatog komšiju - Novaka Đokovića, prenosi NBC njuz.
"Devet godina mog života otišlo je uzalud. Nisam mogao da verujem da je Đoković ovde", rekao je Čopani koji u improvizovanom migrantskom pritvorskom centru živi sa ostalih 36 tražilaca azila.
On je novinarima otkrio nehumane uslove u kojima su smešteni i ne zna se do kada će tu biti - prozori su zaključani, nema svežeg vazduha, hrana je loša. što umnogome utiče na mentalno zdravlje tražilaca azila. Čoprani je Istakao je da je u nekoliko navrata pronašao crve u hrani i da je dobio buđav hleb za obrok. Čopani je rekao da su uslovi u hotelu mentalno uništili neke od stanovnika.
Čopani se nalazi u pritvoru od kada su australijske vlasti presrele brod na kom je bio. Australija ima obaveznu politiku pritvora za sve koji dolaze bez vize da bi sprečila ljude da dođu brodom. Čopani je rekao da je većinu vremena proveo u centrima na Božićnom ostrvu i ostrvu Nauru u južnom Pacifiku. Dodao je da živeo u brojnim pritvorskim centrima nakon što su ga premestili na kopno, pre nego što je završio u hotelu Park u novembru. Ne zna kada će biti pušten na slobodu, a kako je ispričao novinarima devet godina mu je poršlo uzalud, kao i da mu je pritvor onemogućio da zasnuje porodicu i da se zaposli. O Mehdi, Čopanijev rođak doživeo je sličnu sudbinu u ozloglašenom imigracionom centru.
"Sada imam 24 godine i još uvek sam ovde. Samo pokušavam da smislim kako da ispunim svoje dane: moram da ih preživim. Ako mogu da spavam, spavam koliko mogu, inače samo idem da ispušim cigaretu, gledam filmove, čitam knjige. Ali obično ne radim ništa, već samo legnem na krevet. Ne vidim nikakav poseban razlog da me drže ovde", rekao je Mehdi.
Drugi zatvorenici u ozloglašenom hotelu, nalazili su i insekte u hrani, a hotel "Park" nazivaju centrom za mučenje.
Pravila Australije za ilegalne migrante
Australijska vlada ima politiku i praksu zadržavanja u imigracionim pritvorima nedržavljane koji nemaju važeću vizu, osumnjičenih za kršenje vize, ilegalnog ulaska ili neovlašćenog dolaska, kao i onih koji podležu deportaciji. Ova migrantska politika se smatra kontroverznom i kritikovana je od strane brojnih organizacija.
"Postupanje Australije prema tražiocima azila je nehumano, duboko okrutno i protizakonito prema međunarodnom pravu", napisala je Sofi Meknil, australijski istraživač za Hjuman Rajts Voč.
Osobe u imigracionom pritvoru imaju tri opcije. Oni mogu u bilo kom trenutku da napuste Australiju i da odu u zemlju prorekla, pronaći treću državu koja će ih prihvatiti, ili da ostanu da sačekaju da im se dodeli privremena viza.
Australija je 1992. godine usvojila politiku obaveznog pritvora koja obavezuje vladu da pritvori sve osobe koje ulaze u zemlju bez važeće vize, dok se njihov zahtev za ostanak obrađuje i preduzimaju bezbednosne i zdravstvene provere.
Takođe je izmenjen zakon kojim je dozvoljen neograničeni pritvor, koji je prethodno bio ograničen na 273 dana.
Zabeležen je veliki broj smrtnih slučajeva u imigracionim centrima u Australiji, a mnogi tražioci azila su izvršili samoubistvo zbog nehuamnih uslova u kojima su se našli. Najozloglašenija ostrva su Nauru i Manus, Papua Nova Gvineja, s kojima Australija ima sporazume.
(MONDO)
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!