U avgustu 2016. jedan jutjuber je objavio poduži intervju sa jednim vojnikom koji je identifikovan samo kao gospodin K. U intervjuu je taj gospodin K tvrdio da je bio prisutan tokom brutalne akcije u kojoj je ubijen takozvani Kandaharski džin. Ubistvo se, kako je rekao, dogodilo na vrhuncu operacije "Trajna sloboda" 2002. godine, kada je američka vojska bila angažovana u žestokim borbama sa talibanima u njihovoj de fakto prestonici u provinciji Kandahar tokom američke invazije na Avganistan. Ali ovo nije bio ljudski borac.

Džin iz Kandahara, rekao je gospodin K, bio je visok skoro četiri metra sa vatreno crvenom kosom, šest prstiju i dva seta zuba. Čak je ubio jednog od vojnika specijalnih snaga kopljem pre nego što ga je ostatak jedinice oborio uz 30 sekundi neprekidne vatre. A nakon što su to javili putem radio veze, vojska je odnela njegov leš i od tada ga skriva.

LEGENDA

Godine 2002. grupa vojnika je nestala dok je patrolirala u udaljenom planinskom regionu Kandahara, na jugu Avganistana. A kada neko vreme nisu uspeli da ostvare radio-vezu, vojska je poslala specijalnu jedinicu da izvrši istragu, iako nikada nije potvrđen rod oružanih snaga kojem su pripadali. Zatim je, visoko u planinama, jedinica naišla na pećinu sa razbacanom vojnom opremom unaokolo, ali bez traga od nestalih vojnika. I tada su naleteli na Kandaharskog džina. On je navodno izašao iz svoje pećine, smrdeći poput leša, i probo kopljem jednog od vojnika. I tada su vojnici otvorili vatru. Na kraju su ga oborili posle 30 sekundi neprekidne vatre. Odred je bio naoružan automatskim i poluautomatskim puškama.

Nakon što su trupe ubile džina, utovarile su ga u helikopter, koji ga je odneo u transportni avion, posle čega ga niko više nije video. Vojnici su bili primorani da potpišu ugovore o tajnosti podataka kako bi vlada mogla sve da zataška. Ali na kraju su vojnici prekinuli ćutanje jer, kako će jedan od muškaraca kasnije reći, "narod ima pravo da zna istinu". U avgustu 2016, portal "Snopes" se obratio Ministarstvu odbrane u vezi sa "incidentom u vezi sa Kandaharskim džinom". Ministarstvo odbrane saopštilo je agenciji, bez sumnje, da nemaju "zabeleške ili informacije o pripadniku specijalnih snaga koji je ubio džina u Kandaharu".

Štaviše, na veb-stranici Ministarstva odbrane nema saopštenja za štampu koja bi uključivala nestanak "specijalnih snaga" u Avganistanu ili bilo kakav incident u kojem su vojnici ubili džina. Naravno, kao i kod svake dobre zavere, ovaj nedostatak dokaza nije dovoljan pokazatelj da mit o Kandaharskom džinu ne postoji. U stvari, "Snopes"-ovo razotkrivanje legende imalo je sasvim suprotan efekat u određenim prostorima, koji tvrde da vlada "pokušava da sakrije istinu" od javnosti.

Otprilike u isto vreme kada je izašao taj članak koji je diskreditovao priču, samoproglašeni natprirodnjak L. A. Marzuli rekao je za nekoliko desničarskih veb-sajtova da vlada Sjedinjenih Država prikriva ovu "spektakularnu" priču i da oni na vlasti imaju "interes" kako bi se sprečilo da istina biblijskih proročanstava bude izložena široj javnosti.

BIBLIJSKA PRIČA

Prava priča o Kandaharskom džinu je mnogo manje zanimljiva od mita. Godine 2016. L. A. Marzuli, čiji je Jutjub kanal posvećen povezivanju aktuelnih događaja sa biblijskim proročanstvima, oživeo je ovu legendu. U sada već izbrisanom video snimku koji je prvi put postavljen 16. avgusta 2016. godine, Marzuli je intervjuisao pomenutog gospodina K, čoveka koji je navodno bio vojnik koji je rekao da je video džina iz Kandahara. On je tvrdio da je video džina kako nosi koplje i ubija vojnika Sjedinjenih Država po imenu Den. Prema Marzuliju, stvorenje je bilo Nefili, biće koje je opisano u Starom zavetu. Za Nefile se govorilo da su "ljudi neobično velikog rasta i snage" koji su se mogli naći na Bliskom istoku i pre i posle "Potopa".

Ali biblijski naučnici se u velikoj meri slažu da su priče o Nefilima bile metafore i da nisu zasnovane na istinitim pričama o džinu od četiri metra koji živi u pustinji. Štaviše, jedini "Den“ koji je umro u Kandaharu u vreme ovog navodnog incidenta 2002. bio je narednik Daniel A. Romero prve klase koji je poginuo u eksploziji bombe zajedno sa tri druga vojnika.

Trebalo bi napomenuti da do sada ne postoji nijedan validan zvanični dokaz da je priča o ubistvu džina iz Kandahara istinita.

(MONDO)