• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NAPISAO JE OVO PITANJE NA DRUŠTVENIM MREŽAMA I DOŽIVEO PAKAO! Prvo su mu uhapsili roditelje, pretresli im stan A ONDA...

Autor Petar Latinović

Oduzeli su im ajped i računar. Njegovi roditelji su zadržani do ponoći i pušteni, da bi sutradan bili ponovo privedeni. U pritvoru su bili ceo dan.

 Uhapsili mu roditelje zbog jednog pitanja Izvor: Profimedia

Vang Đingju je bio u Istanbulu kada je koristio svoj Veibo nalog (kineska društvena mreža) da upita kinesku vladu zašto je bilo potrebno osam meseci da prizna smrt četiri kineska vojnika koji su poginuli u graničnom sukobu sa indijskim trupama.
U roku od pola sata, kineska policija je uhapsila njegove roditelje u Kini i pretresla njihov dom. Oduzeli su im ajped i računar. Njegovi roditelji su zadržani do ponoći i pušteni, da bi sutradan bili pozvani kada su ponovo bili u pritvoru ceo dan. Kineski agenti rekli su Vangovim roditeljima da ga pozovu i zamole da se vrati u Kinu i preda se. Nakon što je Glas Amerike objavio Vangovu priču, njegovi roditelji su nestali bez traga.

Vang je potom pobegao iz Istanbula u Njujork, brinući se da će ga turske vlasti predati Kinezima. Ali Ujedinjeni Arapski Emirati su ga uhvatili u Dubaiju, gde je trebalo da stigne na let za Njujork. Dok je bio u pritvoru UAE, kineski zvaničnici su se sastali sa Vangom i pokušali da ga nateraju da potpiše papir u kojem se kaže da je pristao da se vrati u Kinu. Odbio je. A nakon pritiska Sjedinjenih Država, UAE su na kraju oslobodili Vanga, koji sada podnosi zahtev za azil u Holandiji, piše Washingtonexaminer.

Nije svaki kineski državljanin koji živi u drugoj zemlji te sreće. Prema španskoj neprofitnoj organizaciji "Safeguard Defenders", skoro 10.000 disidenata vraćeno je u Kinu kroz program kodnog naziva "Operacija Skaj Net“ od 2014. godine.

Možda će vas zanimati

Pritisak na članove porodice koji su još u Kini samo je jedna taktika koju kineske vlasti koriste da nateraju tražene kineske državljane da se vrate kući. Poznato je da Kina šalje zvaničnike u inostranstvo da maltretiraju kineske državljane, ili ponekad kineska vlada samo angažuje lokalne snage da urade posao za nju. Ću Gengmin, na primer, iseljen je iz dva stana u SAD nakon što su njegovim stanodavcima pretili nasilnici koje je unajmila Kina. Uznemiravanje je okončano tek nakon što je Ću zatražio pomoć od američkih vlasti. Ali takve pretnje često deluju.

Pritisak na popustljive autoritarne vlade da pritvaraju kineske državljane dok ne pristanu da se vrate u Kinu, baš kao što su UAE uradili Vangu, je još jedna popularna taktika koju je Kina primenila da bi dosegla van svojih granica. Ponekad, ali retko, Kina je čak bila poznata po tome da kidnapuje svoje građane. Godine 2005. Lan Meng, sin bivšeg gradonačelnika optuženog za korupciju, navodno je drogiran dok je bio u Australiji, stavljen na ribarski čamac, a zatim ga pokupio kineski teretni brod u međunarodnim vodama.

"Ovo je poruka Komunističke partije Kine da nigde nije bezbedno; bekstvo u inostranstvo vas neće spasiti, nema spasa“, objašnjava se u izveštaju "Safeguard Defendersa".

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Tili

Zemlja iz snova.

special image