Kinesku vladajuću Komunističku partiju, koja je ove godine proslavila 100. godišnjicu postojanja, karakteriše tajnovitost u vođenju druge najveće svetske ekonomske sile iz senke. Osnovana kao ilegalni marksistički podzemni pokret u Šangaju pre jednog veka, kasnije je definisana strogom kontrolom informacija, nadzorom i čistkama neistomišljenika.
Evo pet stvari o kojima KPK ne voli da se javno raspravlja:
1. Ko su članovi?
Stranka tvrdi da ima 95,1 milion članova, ali kompletan spisak imena nije objavljen. To je druga najveća politička partija na svetu, posle BJP pod indijskim premijerom Narendrom Modijem, koja ima 180 miliona članova. Prema najnovijim podacima koje je objavilo Odeljenje za organizaciju KPK, samo 6,5 miliona članova su radnici, a 25,8 miliona su poljoprivrednici -- u poređenju sa većinom od 41 milion koju čine advokati, računovođe, lekari i slično. Tu je i 19 miliona penzionisanih kadrova.
“Na konferencijama predstavnika partija na najvišem nivou možemo videti da je to čisto politička partija koju čini birokratska klasa“, rekao je politički analitičar iz Pekinga Vu Ćiang.
2. Kako se finansira?
Budžet KPK se ne objavljuje, dok je lično bogatstvo njenih lidera izuzetno osetljiva tema. Članovi KPK daju do dva procenta svojih prihoda u partijsku kasu. U 2016, zvanični časopis je objavio da je ukupan iznos doprinosa za prethodnu godinu bio milijardu dolara.
Ali doprinosi su samo mali deo njenog prihoda. Partija je na čelu finansijske imperije i direktno upravlja kompanijama, hotelima i fabrikama, rekao je Žan-Pjer Kabestan sa baptističkog univerziteta u Hong Kongu.
U međuvremenu, plate i povlastice njenih lidera ostaju misterija.
Nekoliko stranih medija pretrpelo je odmazdu zbog izveštavanja o ogromnim i nezakonitim bogatstvima koje su kineski lideri i njihove porodice stekli unosnim investicijama, često skrivenim u poreskim rajevima ili komplikovanim finansijskim strukturama sa skrivenim vlasništvom. Blumbergova istraga iz 2012. procenjuje da bliski rođaci predsednika Si Đinpinga poseduju imovinu vrednu milijarde juana.
3. Koliko je bilo žrtava KPK?
Većina stranih načnika koji se bave Kinom procenjuje da je između 40 i 70 miliona ljudi u Kini umrlo od posledica politike stranke od njenog dolaska na vlast 1949. godine. Kina se više puta suočavala sa optužbama za prisilno vađenje organa od zatvorenika, a posebno od članova zabranjenog duhovnog pokreta Falun Gong - optužbe koje je Peking uvek snažno negirao.
Grupe za ljudska prava kažu da je oko milion Ujgura i drugih manjina u Šindžangu stavljeno u logore za interniranje - za koje Peking kaže da je cilj iskorenjivanja islamskog ekstremizma - uz tvrdnje o nametnutoj sterilizaciji i prisilnom radu.
4. Ko su njeni protivnici?
Stotine hiljada aktivista, advokata i zagovornika prava je privedeno ili uhapšeno tokom godina. Pod Sijem, prostor za civilno društvo se suzio. Više od milion zvaničnika kažnjeno je zbog njegovog obračuna sa korupcijom, iako kritičari kažu da je kampanja poslužila i kao paravan za čišćenje političkih rivala. Stranka se zaista može pohvaliti istinskom podrškom - uključujući one koji su imali koristi od nedavnog ekonomskog buma u zemlji kao i grupe mladih nacionalista - ali stroga kontrola nad medijima takođe smanjuje izveštaje koji nagoveštavaju kritike.
5. Tajni sastanci
Sastanci KPK uključuju petogodišnji kongres, koji se obično završava skoro jednoglasnim usvajanjem odluka. Sastanci na visokom nivou Centralnog komiteta koji broji 200 članova održavaju se iza zatvorenih vrata, kao i sastanci Političkog biroa, unutrašnjeg kabineta. Državna televizija obično kasnije emituje zvanično odobreno saopštenje. Rasprave, ako ih ima, ne objavljuju se.
“Skrivanje unutrašnjih tenzija omogućava KPK da predstavi čeličnu fasadu svojim neprijateljima i neprijateljima Kine. KPK se zbog toga smatra 'najvećim tajnim društvom na svetu', rekao je Kabestan.
(MONDO)
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!