Iako je ostavka Putinovog savetnika Anatolija Čubajsa podigla prašinu na međunarodnom planu, ovo nije prvi put da je istaknuti ruski građanin napustio svoju funkciju nakon što je počela invazija na Ukrajinu.
Čubajs (66), dugogodišnji član užeg kruga predsednika Vladimira Putina, podneo je ostavku zbog invazije na Ukrajinu i napustio zemlju i ne planira da se vrati. Gotovo tri decenije obavljao je visoke političke funkcije. Bio je Putinov specijalni izaslanik za održivi razvoj i klimatske promene i jedan od glavnih arhitekata ekonomskih reformi Borisa Jeljcina 1990-ih, piše AP.
Ali on nije jedini. Nakon napada na Ukrajinu, mnogi ugledni građani Rusije dali su ostavke u državnim institucijama i kompanijama. Napuštanje pozicija postalo je posebno istaknuto nakon što je Putin rekao da su svi oni koji se protive njegovoj politici "ološ i izdajnici", piše AP.
Arkadij Dvorkovič
Arkadij Dvorkovič je nekada bio zamenik premijera Rusije, a trenutno je predsednik Međunarodne šahovske federacije (FIDE). On je 14. marta negativno govorio o ratu sa Ukrajinom za magazin Mother Jones, nakon čega je naišao na kritike vladajuće stranke Kremlja.
"Ratovi su najgore stvari sa kojima se čovek može suočiti u životu. Bilo koji rat, bilo gde. U ratu se ne gube samo životi, gube se nade i težnje, uništavaju se odnosi. To uključuje i ovaj rat", rekao je Dvorković.
On je dodao da se FIDE "pobrinula da nema zvaničnih šahovskih aktivnosti u Rusiji ili Belorusiji i da igračima nije dozvoljeno da predstavljaju Rusiju ili Belorusiju na zvaničnim ili rangiranim događajima dok se rat ne završi i ukrajinski takmičari se ne vrate."
Naime, FIDE je vrhunskoj ruskoj šahistkinji zabranila učešće na svojim turnirima na šest meseci jer je podržavala Putina i invaziju. Fondacija je prošle nedelje izvestila da je Dvorković odlučio da podnese ostavku.
Lilija Gildejeva
Lilija Gildejeva je bila dugogodišnja voditeljka na ruskom državnom kanalu NTV, a nedavno je dala ostavku i napustila Rusiju. Ona je za Insajder ove nedelje rekla da je odlučila da "sve završi" prvog dana invazije, 24. februara.
"Doživela sam nervni slom. Nekoliko dana nisam mogla da dođem sebi. Odmah sam odlučila da ne želim više da radim", rekla je Gildi.
Novinarka je navela da vlasti striktno kontrolišu izveštavanje na državnim TV kanalima i da urednici dobijaju naloge od državnih službenika.
Žana Agalakova
Žana Agalakova je bila novinarka državnog Kanala 1, gde je provela više od 20 godina. Prvo je radila kao voditeljka, a zatim kao dopisnica u Parizu, Njujorku i drugim zapadnim zemljama.
Vest da je Agalak dala ostavku izašla je na videlo tri nedelje nakon invazije. Ove nedelje je održala konferenciju za štampu u Parizu kako bi potvrdila izveštaje i objasnila svoju odluku.
"Došli smo do toga da vidimo na TV-u, u vestima, priču samo jedne osobe ili grupe ljudi oko nje. Vidimo samo ono što vlasti pokazuju. U našim vestima nemamo državu. U našim vesti da nemamo Rusiju“, rekla je Agalakova.
Novinarka je rekla da je kao dopisnik morala da izveštava "samo o lošim stvarima koje se dešavaju u SAD".
"U mojim izveštajima nije bilo laži, ali tako funkcioniše propaganda: uzmete verodostojne činjenice, pomešate ih i nastane velika laž. Činjenice su tačne, ali njihova mešavina je propaganda", rekla je ona.
(MONDO)
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!