Nemački ministar ekonomije Robert Habek naredio je da je nemačka savezna agencija za mreže (Bundesnetzagentur) preuzela u ponedeljak upravljanje Gaspromom Nemačka i praktično će delovati kao vlasnik kompanije koja je do sada pripadala ruskom energetskom gigantu Gaspromu. Taj potez je ocenjen kao radikalna mera koja ima za cilj da obezbedi snabdevanje Nemačke gasom, piše Dojče vele.

Iako nije u pitanju potpuna nacionalizacija, odnosno konfiskacija ruske imovine – jer će Mrežna agencija upravljati kompanijom ograničeno vreme, bar do kraja septembra, u Kremlju svakako nisu zadovoljni ovim potezom.

"Svesni smo odgovornosti koja dolazi sa ovim poduhvatom. Naš cilj je da vodimo Gasprom Germaniju u interesu Nemačke i Evrope“, rekao je Klaus Miler, predsednik agencije, za javni servis ARD.

Gasprom je do sada zadovoljio oko 40 odsto nemačkih potreba za gasom i bio je daleko njen najveći snabdevač sa više od 1.500 zaposlenih u svom ogranku u Nemačkoj. Zbog rata u Ukrajini, Nemačka je u velikom strahu da će snadbevanje gasom biti onemogućeno, iako gasa trenutno ne nedostaje, velika je bojazan da bi situacija mogla da se pogorša do sledeće zime.

Ministar ekonomije Habek je odluku o preuzimanju Gasproma Nemačke objasnio saopštenjem Gasproma u petak (1. aprila) u kojem se navodi da se povlači iz vlasništva svog ogranka u Nemačkoj. Ostaje nejasno ko bi ubuduće upravljao kompanijom, a u slučaju kritične infrastrukture, država mora da izda posebnu dozvolu da vlasnik bude subjekat koji stigne van EU. Kako navodi nemački Der Spiegel, u Moskvi je osmišljena čudna konstrukcija za upravljanje Gaspromom Nemačka.

Zamka Rusije

Krajem marta, "Gazprom Export Business Services", koji je do sada upravljao Gaspromom Nemačka, prodao je akcionarskom društvu Palmari 0,1 odsto svog vlasništva za 100 rubalja (otprilike jedan evro) i predao joj 100 odsto upravljanja kompanijom.

Palmari je nepoznat javnosti, ima jednu kancelariju na periferiji Moskve. Poslednjeg dana marta, prema poslovnom registru, upravnik Palmarija je postao izvesni Dimitrij Z., koji se bavio trgovinom automobila i radio kao di-džej u noćnim klubovima. Kako navodi Der Spiegel, ovaj čovek je samo fasada, dok bi drugi vukli konce, otkrivaju nemački mediji.

Gasprom je u međuvremenu zatražio od Nemačke da promeni ime i logo Gasprom Germanije kako ta kompanija više ne bi bila povezana sa koncernom. Gasprom je takođe najavio da će povući sve menadžmente iz nemačkog ogranka. 

Tako su deonice kupljene za jedan evro formalno dale jednom di-džeju apsolutnu moć da odlučuje o nemačkoj firmi koja je 2020. imala promet od 12,7 milijardi evra i kontroliše ključnu infrastrukturu u Nemačkoj“, piše nemački list. Prva i jedina odluka Palmarija bila je likvidiranje Gazprom Germanije.

Pitanje je šta će se desiti krajem septembra, kada ističe ograničeno upravljanje Gaspromom Nemačka od strane Federalne mrežne agencije. Prema poznavaocima situacije, tada će Nemačka morati ili da pronađe privatne vlasnike od poverenja, ili da zaista nacionalizuje kompaniju, za šta će možda morati da plati odštetu ruskim vlasnicima.

Gas Gazprom gasovod Rusija (1).jpg
Profimedia 

Prema ranijim procenama mnogih stručnjaka, Nemačka i Rusija, koje direktno povezuju dva gasovoda Severni tok, od kojih drugi nikada nije pušten u rad – nalaze se u nekoj vrsti međuzavisnosti: Nemačkoj je potreban gas, Rusiji devize. 

Nakon masakra u Buči kod Kijeva, ponovo je porastao pritisak na zvanični Berlin da prestane snadbevanje ruskim gasom i naftom po cenu energetske nestabilnosti i ogromnih cena. Ministarka odbrane Kristin Lambreht zagovara ovo poslednjih dana, ali nema podršku ni vrha Socijaldemokratske partije ni ostatka kabineta kancelara Olafa Šolca.

Nemački dnevnik Bild objavio je još jedan intrigantan element cele priče. Rekli su da je ministar Habek u ponedeljak povukao iznenadni potez za uvođenje prinudne uprave u Gasprom Germaniju nakon što se ispostavilo da su dve kompanije pokušale da kupe kompaniju, bez neophodne dozvole nemačkih regulatora.

To su već pomenuta kompanija Palmari i kompanija Gazprom Export Business Services. Kako navodi Bild, njihova namera je bila da likvidacijom oteraju Gasprom Nemačku u bankrot, čime bi de fakto poništili sve postojeće ugovore o uvozu ruskog gasa u Nemačku, koji je mogao da ostane bez energenata ovog ponedeljka.

Prinudna uprava nad Gaspromom Nemačka biće na snazi do 30. septembra, dodaje Bild.

(MONDO)