Italijanski premijer Mario Dragi posetiće Alžir u ponedeljak kako bi potpisao novi sporazum o snabdevanju gasom, pošto Rim nastoji da smanji svoju zavisnost od ruskog goriva nakon invazije na Ukrajinu.
To je poslednji u nizu poteza evropskih zemalja da obezbede alternativne izvore goriva dok nastoje da odseku Rusiju od globalne ekonomije zbog rata u Ukrajini. Italija kupuje od Rusije oko 30 milijardi kubnih metara gasa godišnje, 40 odsto njene ukupne potrošnje. Alžir je drugi po veličini snabdevač Italije, koji obezbeđuje 21 milijardu kubnih metara godišnje - oko 31 odsto godišnje potrošnje.
Zvaničnik italijanske vlade rekao je da Transmediteranski gasovod, koji prenosi gas iz Alžira u Italiju preko Tunisa, radi samo sa dve trećine svog kapaciteta od 33 milijarde kubnih metara godišnje, što Italiji daje prostor da brzo pojača kupovinu iz Alžira .
"Ovo može imati trenutni uticaj – ne morate da gradite više cevovoda ili druge nove infrastrukture", rekao je zvaničnik.
Trećina ruskog gasa koji se svake godine isporučuje Italiji mogla bi da se zameni brzim povećanjem uvoza iz Alžira, rekao je italijanski zvaničnik.
Od invazije na Ukrajinu, Dragi je naglasio potrebu da Italija hitno diverzifikuje svoje snabdevanje energijom, posebno imajući u vidu rizik da bi Rusija mogla da uzvrati na sankcije EU zatvaranjem dotoka gasa u Evropu.
"Diverzifikacija naših energetskih zaliha je nešto čemu treba težiti bez obzira na to šta će se desiti sa ruskim gasom u bliskoj budućnosti", rekao je Dragi poslanicima prošlog meseca. „Ne možemo biti toliko zavisni od odluka samo jedne zemlje, jer to ugrožava našu slobodu, a ne samo naš prosperitet.
Prošle nedelje, Litvanija je postala prva zemlja EU koja je u potpunosti prekinula isporuku ruskog gasa, a dve druge baltičke države takođe su privremeno zaustavile njegov dotok.
Nemačka je rekla da ima za cilj da bude 'praktično nezavisna' od ruske nafte do kraja ove godine i od gasa do sredine 2024. Berlin je nedavno potpisao dugoročni sporazum sa Katarom o snabdevanju tečnim prirodnim gasom (LNG), za koji je Robert Habek, ministar ekonomije, rekao da će smanjiti njegovo oslanjanje na ruske isporuke.
Lideri EU prošlog meseca odlučili su da zajednički kupuju prirodni gas iz drugih izvora.
U italijanskoj delegaciji koju će u ponedeljak predvoditi Dragi, biće ministar spoljnih poslova Luiđi Di Majo i Roberto Čingolani, ministar za ekološku tranziciju, kao i čelnik Enija, italijanske energetske kompanije, koja ima jake veze sa alžirskom energetskom kompanijom Sonatrach.
Italijanski zvaničnik je rekao da sporazum ne samo da će utrti put za povećanu kupovinu alžirskog gasa, već će uključiti i sporazum o većim italijanskim ulaganjima u obnovljive izvore energije u toj severnoafričkoj zemlji, što bi joj moglo pomoći da smanji sopstvenu potrošnju gasa, oslobađajući više za izvoz.
Di Majo je poslednjih nedelja posetio nekoliko zemalja koje proizvode energiju, a Čingolani je radio na tome kako da ubrza razvoj obnovljivih izvora energije.
(MONDO)
"Pogledajte dobro oči ovog čoveka, hoću da svi Rusi vide": Srna objavio potresnu fotografiju, ledi krv u žilama
Haos na kraju i poraz Crvene zvezde: Teo promašio za produžetak, sudije u prvom planu!
Sudije oštetile Partizan u ključnom napadu Barselone: Krupna greška se jasno vidi na video-snimku!
Željko zagrmeo zbog rasporeda Partizana: "Veoma interesantno, drugi put nam se dešava"
Ostavio venac za nastradale u Novom Sadu, pa doživeo saobraćajku: Aleksandru se lekari bore za život