Vojna oprema za ruske operacije u Ukrajini stiže iz Iraka uz pomoć iranskih švercera oružja, prema informacijama pripadnika iračke milicije koju podržavaju Iran i regionalne obaveštajne službe.
Prema pisanju Gardijana, u Rusiju su poslati ručni bacači granata (RPG), protivtenkovske rakete i sistem za lansiranje raketa dizajniran u Brazilu. Izvor koji je pomogao u organizaciji transporta rekao je da je Teheran Moskvi poklonio protivvazdušni raketni sistem Bavar 373 iranske proizvodnje, koji je po karakteristikama sličan ruskom S-300. Iranci su navodno vratili Rusima sistem S-300 koji su prethodno kupili od Moskve, prenose britanski mediji.
Nakon što su američke i zapadne trupe zbacile iračkog diktatora Sadama Huseina 2003. godine, SAD su snabdevale iračku vojsku da brani vladu u Bagdadu od raznih pobuna.Posle decenije rata, zemlja je puna oružja. Veliki deo oružja je legalno prešao u ruke šiitskih milicija koje podržava Iran, a koje se protive američkom prisustvu u zemlji. Od 2016. godine te jedinice su zvanično uključene u iračke oružane snage kako bi pomogle u borbi protiv takozvane Islamske države.
Kalifat je "pomogao u uništavanju, ali je postao ozloglašen po brutalnom postupanju prema sunitskim civilima i u međuvremenu je postao istaknuti deo iračkog bezbednosnog aparata. komandant odeljenja milicije koji nadgleda prelaz. Oružje je tada preuzela iranska vojska i morskim putem prevezen u Rusiju.
Početkom aprila Hašd al Šabi je navodno demontirao i delimično prebacio dva višecevna raketna bacača Astros II iz Iraka u Iran. Reč je o brazilskom proizvodu, licencnoj verziji sistema Sajil-60. "Nije nas briga gde ide teško naoružanje. "Sve protiv Sjedinjenih Država nas čini srećnim", rekao je policijski izvor, a prenosi Gardijan.
Tri teretna broda sposobna da prevezu takav teret - dva pod ruskom zastavom i jedan pod iranskom zastavom - prešla su Kaspijsko more od iranske luke Bandar Anzali do Astrahana, ruskog grada na reci Volgi.
Ono što je Rusima sada potrebno u Ukrajini su rakete.Takva oružja zahtevaju određeni nivo veštine tokom transporta jer su osetljiva i eksplozivna, ali je to vrlo izvodljivo. Osim toga, ova aktivnost se ne može snimiti satelitom jer se ovo oružje može transportovati u obične kontejnere“, rekao je za Gardijan pomorski stručnjak iz Istanbula Ioruk Isık.
Britanski mediji prenose, da je ova razmena oružja pokazatelj da su sankcije Zapada uticale na Moskvu, koja je prinuđena da koristi trgovinu švercom oružja i oslanja se na Iran, svog vojnog saveznika u Siriji.
"Druge zemlje, kao što je Kina, moraju biti veoma oprezne u davanju oružja Rusiji zbog nove situacije sa sankcijama. A Iran kao deo te osovine želi da bude siguran da Rusija neće izgubiti ovaj rat. Destabilizacija Putinovog režima bi imala velike implikacije. za Iran, posebno u Siriji, gde Damask zavisi od ruske vazdušne podrške i ruske koordinacije kako bi se izbegao direktan sukob sa Izraelom“, upozorio je Mohaned Hage Ali iz Karnegi centra za Bliski istok.
Prošle nedelje ukrajinske obaveštajne službe optužile su Gruziju da pomaže Rusiji da dobije sankcionisane vojne zalihe. Takođe, američki zvaničnici su optužili Rusiju da je od Kine tražila vojno oružje za operacije u Ukrajini.
(MONDO)
Crvena zvezda srušila Barselonu usred Katalonije: Kevin Panter predao crveno-belima pobedu na tacni!
Janis nacrtao, četiri heroja donela pobedu: Kad je srce kao planina, a Deda na terenu - Barsa nema šanse!
Željko Obradović digao ton: Ja prvi verujem u to, ali menjamo plan - nije humano!
Partizanov poziv za plej-of Evrolige! Željku se isplatilo čekanje, dobio je igrača za velika dela
Kakve pobede Zvezde i Partizana: Dižu se još na tabeli, pogledajte stanje u Evroligi!