Zelenski je na društvenim mrežama podelio fotografiju svog rivala sa lisicama na rukama - Viktora Medvedčuka, pa pohvalio delovanje SBU, glavne ukrajinske obaveštajne i bezbednosne agencije osnovane 1991. da zameni KGB.

"Smatram da je posebno cinično od njega da koristi vojnu kamuflažu", rekao je Zelenski kasnije, rugajući se Medvedčuku kako pokušava da se predstavlja kao "ratnik" i "patriota" i predlažući da se zatočeni političar razmeni za ukrajinske ratne zarobljenike koje drži Rusija.

Medvedčuk je na čelu druge najveće stranke u nacionalnom parlamentu pod nazivom "Opoziciona platforma - Za život". Prethodno je prošle godine stavljen u kućni pritvor u okviru akcije suzbijanja onih koji se ne slažu sa Zelenskim, piše ruski medij. Medvedčuk, koji se protivio kijevskom Majdanu 2014. i veruje da je zapadni zaokret zemlje štetan za interese Ukrajine, vodi svoju stranku od 2018. Prethodno je bio šef kabineta bivšeg predsednika Leonida Kučme, početkom 2000-ih.

 Neki zapadni komentatori su ga označili kao "najbližeg saveznika Vladimira Putina u Ukrajini". Međutim, ruski predsednik je Medvečuka opisao kao "ukrajinskog nacionalistu", prenosi "Raša tudej".

"Opoziciona platforma - Za život" osvojila je 2019. godine 13 odsto glasova na parlamentarnim izborima, što je čini najvećom opozicionom frakcijom u zemlji. Prošle godine, ankete su pokazale da je pretekla stranku Zelenskog "Sluga naroda" i postala najpopularnija stranka u državi, tvrdi ruski medij.

Oni dalje tvrde da je najverovatnije to izazvalo sukom sa Zelenskim, za kog kažu da je potom zatvorio medijske kuće povezane sa Medvedčukom. Ubrzo nakon toga, političar je uhapšen pod politički motivisanom optužbom za "izdaju". Medvedčuk je odbacio optužbe da je "proruski nastrojen", insistirajući da njegova stranka predstavlja milione običnih Ukrajinaca. U februaru 2021. optužio je Zelenskog da želi da uspostavi diktaturu u Ukrajini i potisne legalno izabranu opoziciju.

Povodom fotografije uhapšenog Medvedčuka oglasio se i Kremlj. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je u utorak da je potrebno proveriti informacije o hapšenju ukrajinskog političara Viktora Medvečuka pre iznošenja bilo kakvih komentara, prenosi Interfaks.

"Video sam Medvedčuka. Ne mogu da kažem koliko je ovo tačno. Bilo bi pogrešno reći nešto bez ikakve potvrde", rekao je Peskov novinarima, komentarišućii informacije o pritvaranju Medvedčuka.

"Toliko falsifikata sada dolazi iz Ukrajine, toliko falsifikata se profesionalno ili neprofesionalno generiše u Ukrajini uz pomoć raznih asistenata iz međunarodnih PR agencija pa bi bilo pogrešno ovo uzeti kao istinu", dodao je Peskov.

Ko je Medvedčuk

Za Medvedčuka se navodi i da je osnivač advokatske firme sa sedištem u Kijevu. Poznat je i kao jedan od članova tzv. “Kyiv Seven” grupe, koju su sačinjavala sedmorica vrlo uspešnih poslovnih ljudi. Putin i Medvedčuk su se prvi put upoznali 2003. godine, kada je Medvedčuk bio na mestu šefa ukrajinske predsedničke administracije. Putin je 2004. godine postao kum najmlađe Medvedčukove ćerke Darje.

Žena mu je jedna od najpoznatijih TV voditeljki u Ukrajini Oksana Marčenko, a u intervjuu za Independent 2018. godine, Medvedčuk je tvrdio da je koristio svoj odnos sa Putinom kako bi pomogao u razmeni ratnih zatvorenika u Donbasu. Takođe je naveo da, za razliku od Putina, vidi Ukrajinu i Rusiju kao dva odvojena slovenska naroda, sa isprepletenim istorijama i religijom.

Moskva je poslala trupe u Ukrajinu 24. februara, nakon sedmogodišnjeg sukoba oko otcepljenih regiona Donjeck i Lugansk. Rusija je na kraju priznala ove dve države kao nezavisne države, nakon čega su zatražile vojnu pomoć. Rusija zahteva da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana.

Pogledajte kako saa izgleda ukrajinski grad Marijupolj:

Profimedia Marijupolj Ukrajina

(Mondo)