Već posle prvih nekoliko nedelja postalo je jasno da rat u Ukrajini ne teče po planovima Vladimira Putina i njegovih generala. Čini se da Kremlj zapravo vodi dve bitke; jedan u Ukrajini, a druga je u logistici, odnosno u obezbeđivanju snabdevanja naoružanjem i opremom. Moguće je čak i da nekim jedinicama nedostaje municija ili projektili.

“Putin potencijalno ima problem, jer je stopa rashoda i intenzitet borbe potpuno drugačiji od onoga što je planirao 24. februara. Govorimo o ozbiljnom uticaju na njihove oružane snage. Videli smo da 25 odsto njihovih snaga su efektivno neefikasne, bilo zbog ubijanja ili oštećenja njihovih taktičkih borbenih grupa“, rekao je za Dejli mejl admiral ser Toni Radakin, načelnik britanskog štaba odbrane.

U međuvremenu je nastao raskol, pošto generali sada jedni druge okrivljuju za sve veći broj neuspeha na bojnom polju iz straha da će ih Putin jednostavno ukloniti. To je primetio i ministar odbrane Ben Volas, koji tvrdi da su generali poslati na teren “da bi haos u kome se nalaze razrešili vičući na ljude, što obično ne daje najbolji rezultat”. On je tvrdio da je čak i Valerij Gerasimov, načelnik Generalštaba ruske vojske, poslat u Ukrajinu kao žrtveni jarac.

"Svi su oni žrtvena jagnjad. Treba da paze ako upravljaju nečim unutar ruskog sistema, jer to možda neće dugo trajati. U sistemu postoje tenzije. Koliko god da poštuju bivšeg pripadnika KGB-a jer je jak lider, Generalštab će postati odgovoran za njegov nered“, rekao je Volas.

On je dodao da Putin među svojim saradnicima i savetnicima nema nikoga ko bi mu rekao da jednostavno odustane od Ukrajine. Admiral Radakin tvrdi da, iako je postojala mogućnost da ruske trupe zaista zauzmu Donbas, nisu imale vremena za neophodna poboljšanja i pripreme nakon povlačenja iz kijevske oblasti.

"Svakog dana vidimo kako se Rusija bori da dobije zamah, da uskladi svoje vazduhoplovstvo sa svojim kopnenim snagama i da dobije ono što mi nazivamo modernom kampanjom koja stvara taj zamah“, rekao je Radakin i dodao da ih čekaju „teške nevolje“ zbog neviđenih vojnih snaga. i politički pritisak za pobedu na terenu.

Koliko je ruska vojska neuređena pokazuje i slučaj grupe ruskih vojnika koji tuže vojsku nakon što su nečasno otpušteni jer su odbili da ratuju u Ukrajini. Čak 25 pripadnika Rosgardije tužilo je komandanta Severnokavkaskog okruga, general-pukovnika Sergeja Zaharova, jer ih je poslao kući nakon što su odbili njegovo naređenje. Prema rečima advokata i aktiviste za ljudska prava Pavela Čikova, suđenje bi trebalo da počne u subotu.

Stotine drugih vojnika iz najmanje 17 ruskih gradova zatražilo je pravnu pomoć u sličnim slučajevima. Pravi broj regrutovanih vojnika koji su odbili da odu u Ukrajinu mogao bi da bude, prema nekim procenama, između 20 i 40 odsto.

Inače, Rosgardija je specijalna jedinica koja je direktno odgovorna ruskom predsedniku, a njihov komandant je Viktor Zolotov, nekada glavni Putinov telohranitelj. Njene trupe su poslate u Ukrajinu na početku rata kada je Kremlj očekivao brzu predaju zemlje. Cilj je bio da gardisti zavedu red u ukrajinskim gradovima, ali je veliki broj njih stradao. Tačne brojke nikada nisu objavljene.

(MONDO)