Finski predsednik Sauli Ninisto potvrdio je u nedelju da će njegova zemlja zvanično podneti zahtev za članstvo u NATO. CNN je objavio sve što treba da znate o ulasku Finske i Švedske u NATO i kako ih je rat u Ukrajini gurnuo ka tome.
Zašto već nisu članovi?
Dok su druge nordijske zemlje poput Norveške, Danske i Islanda bile prvobitne članice NATO-a, Švedska i Finska nisu pristupile alijansi iz istorijskih i geopolitičkih razloga. Finska, koja je proglasila nezavisnost od Rusije 1917. godine, i Švedska su zauzele neutralnu poziciju tokom Hladnog rata, odbacivši savez sa SSSR-om i SAD. To je posebno teško palo Finskoj jer su delile ogromnu granicu sa tadašnjim autoritarnim režimom. Finska je radi mira tu i tamo pristala na zahteve SSSR-a.
Potom su 1995. godine obe zemlje pristupile Evropskoj uniji i uskladile svoju politiku sa Zapadom, ali su nastavile da odbijaju da uđu u NATO. I Finska i Švedska su imale razloge za to, ali za Finsku su bili više geopolitički. Pretnja Rusiji je opipljiva jer dele granicu od 1.335 kilometara.
“Finska je bila izložena zemlja, a mi smo bili zaštićena zemlja“, rekao je švedski premijer Karl Bilt za CNN.
Naime, iako je nezavisna država, Švedska se geografski nalazi u istom strateškom okruženju kao i njeni liberalno-demokratski susedi. Finska i Švedska su decenijama bliski partneri, a Stokholm je odluku da se ne pridruži NATO-u video kao pomoć u održavanju mira u Helsinkiju. Ipak, Švedska će sada verovatno slediti Finsku.
Od čega se sastoji članstvo u NATO-u?
Razlog zašto je većina zemalja pristupila NATO-u je član broj 5. On kaže da će se napad na jednu državu članicu smatrati napadom na sve. Poenta člana 5 je bila da odvrati SSSR od napada na demokratske zemlje koje nisu imale dovoljno vojnih snaga. Član 5 garantuje da će cela Alijansa, uključujući i ogromnu američku vojsku, koristiti svoje armije da zaštiti svoje članice ako budu napadnute. Bilt kaže da ne vidi da bilo koja zemlja gradi nove vojne baze nakon ulaska u NATO.
Zašto Rusija prezire NATO?
Vladimir Putin vidi NATO kao oružje usmereno na Rusiju, uprkos činjenici da je većina postsovjetskih godina bila fokusirana na pitanja kao što su terorizam i održavanje mira. Putin je jasno stavio do znanja da veruje da se NATO previše približio Rusiji i da bi trebalo da se vrati na svoje granice iz 1990. pre nego što neki od ruskih suseda uđu u NATO.
Želja Ukrajine da uđe u NATO, kao i njihovo partnerstvo sa NATO, Putinu se čini kao korak ka punopravnom članstvu u tom savezu, a upravo to Putin koristi kao jedno od opravdanja za invaziju. Ironija svega je da je invazija NATO-a dala potpuno novo značenje.
"Član 5 se vratio u igru i ljudi razumeju da nam je NATO potreban zbog potencijalne ruske pretnje."
(MONDO)
Partizan izgubio u Istanbulu, crno-beli na 2-5: Fenerbahče ostavio crno-bele bez šansi
Teodosić promašio pobedu u Pioniru: Zvezda imala "+14" pa ispustila šampiona Evrope
Završena akcija spašavanja u Novom Sadu - 14 poginulih, troje povređenih, obratio se i Vučić
"Da se rekonstruisala nadstrešnica, ovo se ne bi desilo": Vesić najavio da će utvrditi ko je stavljao pečate i potpise
Crvena zvezda i Partizan izvan plej-of zone: Ovako izgleda tabela Evrolige posle sedam kola