Nakon što su zatočeni u kampovima kojima upravljaju ruski obaveštajni zvaničnici, mnogi Ukrajinci su navodno prisilno premešteni u ekonomski nerazvijena područja u Rusiji, u nekim slučajevima na hiljade kilometara od svojih domova, i često ostavljeni bez načina da se vrate, rekli su izvori za "Si-En-En".
Iako su neki Ukrajinci dobrovoljno ušli u logore za filtriranje kako bi pokušali da pobegnu od borbi u svojim gradovima, mnogi su protiv svoje volje pokupljeni na kontrolnim punktovima i iz skloništa. Nakon što su u logorima u proseku proveli oko tri nedelje - gde izvori i očevici kažu da ih drže u neljudskim uslovima, ispituju i ponekad muče - neki se šalju preko granice u Rusiju i dobijaju državnu dokumentaciju.
Sa kontrolnih punktova u Rostovu i drugim ruskim gradovima, mnoge Ukrajince potom premešteju u udaljene krajeve širom Rusije, rekli su izvori. U nekim slučajevima, Ukrajinci su poslati na ostrvo Sahalin u Tihom okeanu na dalekom istoku Rusije - 16.000 kilometara od ukrajinske granice. Ako budu imali sreće, kažu izvori za "Si-En-En", Rusija će im obezbediti smeštaj u stambenim oblastima i možda rusku SIM karticu i malu količinu novca. Drugi su jednostavno ostavljeni bez ičega i od njih se očekuje da prežive sami. I dalje su drugi Ukrajinci zaglavljeni u filtracionim kampovima unutar Rusije, blizu svojih domova, bez načina da odu, dodaju drugi izvori.
Kampovi koje vode ruski obaveštajci
Kampovima i centrima za obradu u Rusiji uglavnom upravlja FSB, ruska obaveštajna agencija odgovorna za operacije Moskve u Ukrajini, prema tri izvora upoznata sa zapadnim i američkim obaveštajnim službama, prenosi "Si-En-En". Pre nego što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, zapadne obaveštajne službe su procenile da ta agencija planira da uspostavi i vodi sistem filtracionih logora za ubijanje politički nepoželjnih Ukrajinaca, a ostatak otpremi Rusiji, prema dva izvora upoznata sa procenama.
Ljudski danak ruske strategije je neprocenjiv. Uslovi u logorima su užasni, kažu izvori i očevici. Oni koji prežive proces filtracije i rasuti su po Rusiji suočavaju se sa "odisejskim putovanjem" da se vrate kući. Neki su uspeli da pređu granicu u Gruziju, Belorusiju ili Estoniju. Ali drugi su verovatno zaglavljeni, hiljadama kilometara od kuće, bez pasoša, bez finansijskih sredstava i sa malo opcija, kažu izvori.
"Na ovaj način sigurno neće izazvati nikakve probleme Rusiji", rekao je jedan od izvora. "Ako imaju novca ili pristup, verovatno mogu da uhvate let za Gruziju. Ali to će biti veoma malo – oni uopšte nisu mogli da priušte da napuste Ukrajinu, tako da vam to nešto govori."
Prema jednom izvoru upućenom u zapadne obaveštajne službe, većina Ukrajinaca koji se šalju preko granice su žene, deca i starci. Ali ne šalju se svi Ukrajinci koji prolaze kroz proces filtracije u okupiranoj Ukrajini u Rusiju. Neki nestaju bez traga. Drugi čame u kampovima na teritoriji Ukrajine, prenosi "Si-En-En" prema izveštaju koji je objavio "Hjuman rajts voč".
(Mondo/Si-En-En)
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji