Ogromna gasna turbina, već je trebalo da bude prebačena preko Finske u Rusiju, kako bi počela da prenosi vitalne zalihe gasa kroz gasovod Severni tok u EU. Ako ne stigne da zameni dotrajalu turbinu, ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je da će protok kroz podvodnu gasnu vezu ponovo biti zaustavljen. I premda gasovod ide od Rusije do Nemačke, posledice bi osetila cela Evropa, piše Politico.

Prošlog meseca, nemački ministar ekonomije Robert Habek potrošio je značajan deo svog političkog kapitala ubeđujući Kanadu da pusti turbinu iz postrojenja za održavanje u Montrealu kao jednokratni izuzetak od sankcija Rusiji. U Kijevu su, naravno, bili besni zbog ovoga.

Ko je krivac?

Kako je turbina, koju je napravio minhenski Siemens Energy, sletela na nemačko tlo, tako je tamo i ostala. Ali čija je to krivica? Nemačka? Ruska? Kanadska?

"Ponekad imam utisak da Rusija više ne želi tu turbinu da uzme nazad", požalio se Habek na konferenciji za novinare kasno u četvrtak, dok su predstavnici konzorcijuma Nord Stream AG koji upravlja podvodnim gasovodom u petak rekli da je pitanje turbina "izvan njihove odgovornosti." Gazprom, ruska državna kompanija koja bi trebalo da dobije popravljenu komponentu, kaže da je problem nedostatak papirologije koja bi dokazala da se turbina može premestiti bez sankcija.

"Gasprom se više puta obraćao Simensu sa zahtevima za dostavljanje zvaničnih dokumenata koji potvrđuju odobrenje izuzeća od sadašnjih režima sankcija Kanade i Evropske unije. Međutim, od Simensa nismo dobili potrebne papire" , navodi se u saopštenju petak. 

Smanjenje isporuka zbog druge turbine

Siemens Energy je odgovorio da nema "ništa sa tim". Ruski list Komersant objavio je u ponedeljak da je papirologija navodno predata Gaspromu, ali informacija je još uvek nezvanična, a sam Gasprom je u ponedeljak saopštio da od srede dodatno smanjuje isporuku gasa Severnim tokom 1 na 33 miliona kubnih metara dnevno, što je oko 20 odsto kapaciteta, ali ovoga puta kao razlog navode kvar još jedne turbine.

Anonimni izvori, na koje se u petak poziva Rojters, tvrde da je zapravo kriv nedostatak ruske carinske dokumentacije. Kada su ga kontaktirali da prokomentariše navode da su Rusi zapravo ti koji odlažu, portparol ruske diplomatske misije pri EU rekao je u petak da "mi u diplomatskoj misiji nismo direktno uključeni u to pitanje". Ni u stalnom predstavništvu Nemačke pri EU nisu želeli da komentarišu situaciju za medije.

Ruska zavera

Vlada u Kijevu osudila je sukob sa turbinama kao plan ruske zavere, pošto Rusija može slobodno da šalje gas u Evropu preko Ukrajine, ali to odbija. "Rusija nas ucenjuje", upozorila je u sredu predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. Putin je, kao i obično, uzvratio.

"Reći ću vam zašto Kanada nije htela da pusti turbinu", rekao je ruski predsednik u sredu povodom odlaganja premeštanja turbine iz Montreala. "Zato što sama proizvodi naftu i gas i planira da uđe na evropsko tržište!"

U međuvremenu u Otavi, od dva savezna ministra i tri ambasadora se traži da svedoče pred parlamentom o tome kako su tačno odlučili da je izuzeće od sankcija opravdano. Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok rekla je nemačkim medijima u sredu da Kanađani "imaju mnogo pitanja" o nemačkom planu.

"Rekli smo im da ako ne dobijemo gasnu turbinu, onda nećemo više dobiti ni gas. U tom slučaju nećemo moći da pružimo bilo kakvu podršku Ukrajini, jer ćemo morati da se bavimo smirivanjem uznemirenosti sopstvenih građana", rekla je Berbok.

Istovremeno, ukrajinska zajednica u Vinipegu podnela je tužbu zbog davanja dozvole za slanje ruske turbine u Nemačku i sa nestrpljenjem čeka da čuje kanadsku verziju događaja. Očekivalo se da će se ove sedmice održati skupštinska saslušanja, ali su ročišta odložena za kraj naredne sedmice. Međutim, pitanja oko turbina sigurno neće biti gurnuta pod tepih, jer je, kako tvrdi Politiko, još pet turbina na putu iz Kanade za Nemačku.

(MONDO)