Zapad i Kina bi mogli da pogrešno procene situaciju i nesvesno da uđu u nuklearni rat, svet ulazi u "opasno novo doba“, upozorio je savetnik za nacionalnu bezbednost Velike Britanije Stiven Lavgrov. On je pozvao na oprez zbog velikog napretka u tehnologiji koji oružje čini smrtonosnijim.

U govoru Centru za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu, gospodin Lavgrov je dodao da je "NATO stabilnost u opasnosti“. Govoreći o bipolarnom međunarodnom poretku Hladnog rata, on je rekao: "Monolitni blokovi NATO-a i SSSR-a bili su u stanju da postignu zajedničko razumevanje doktrine".

"Ovo nam je dalo veći nivo samopouzdanja da nećemo pogrešno proceniti svoj put u nuklearni rat. Danas nemamo iste temelje sa drugima koji bi mogli da nam prete, posebno Kinom. Moramo stvoriti prostor za dijalog kako bismo izgradili poverenje i suprotstavili se dezinformacijama. Velika Britanija snažno podržava pregovore sa Kinom koje je predložio američki predsednik Bajden kao važan korak. Sada se Zapad suočava sa mnogo širim spektrom strateških rizika i puteva ka eskalaciji", rekao je on.

 23 zemlje poseduju namenske krstareće rakete za kopneni napad. I to ne računajući rastuću listu nuklearnih sila, s tim da je Iran navodno radi na širenju apokaliptičnih projektila. NATO mora da bude "večno na oprezu“ prema odmetničkim državama koje razvijaju oružje, dodao je on, što može da izazove trku u nuklearnom naoružanju među regionalnim susedima.

"Veoma smo zabrinuti u vezi sa kineskim programom nuklearne modernizacije koji će povećati i broj i vrste sistema nuklearnog oružja u njenom arsenalu. U kombinaciji, ovo je zastrašujuća perspektiva", objasnio je šef britanske nacionalne bezbednosti.

Komentarišući proteklih 150 dana od ruske invazije na Ukrajinu, Lavgrov je opisao rat kao "manifestaciju mnogo šireg nadmetanja oko naslednika međunarodnog poretka posle Hladnog rata“.

"Ovo takmičenje ima duboke implikacije. To će odlučiti da li živimo u svetu u kome regionalno-agresivne sile poput Kine i Rusije mogu nekontrolisano slediti planove moć je u pravu – ili u svetu u kojem sve države mogu da obezbede svoj suverenitet, a konkurencija se ne preliva u sukob", rekao je on.

Šef bezbednosti Vajthola je takođe predložio četiri "principa integrisane kontrole naoružanja“ kako bi se Zapad zaštitio od nestalnih poteza neprijateljskih država.

Članice NATO i njihovi saveznici moraju ojačati "crvene linije" protiv lošeg ponašanja, "proširiti razgovor" koji uključuje tradicionalne velike sile kako bi uključili sve zemlje, fokusirati se na dijalog kako bi - kako je Čerčil rekao - 'čeljust-čeljust, a ne rat-rat', i na kraju „preduzmite rane mere za obnavljanje i jačanje mera za izgradnju poverenja“.

To znači rastuće poverenje u međunarodni poredak, rekao je, kako bi se „eliminisali uzroci nepoverenja, straha, napetosti i neprijateljstva“.

(MONDO)