Britanski sekretar za trgovinu posetiće Tajvan ove nedelje radi trgovinskih pregovora i sastanka sa predsednikom Cai Ing-venom, saopštila je njegova kancelarija u ponedeljak, što je izazvalo ljutu reakciju Pekinga na najnoviji angažman na visokom nivou između zapadne vlade i ostrva. Kina polaže pravo na demokratski Tajvan i snažno se protivi bilo kakvoj zvaničnoj interakciji između Tajpeja i stranih vlada, za koje smatra da podržavaju odvajanje Tajvana od Kine.
Britanija je poslala jasan signal
Greg Hands, ministar trgovine i poslanik, sastaće se sa Caijem i biti ko-domaćin 25. godišnjih trgovinskih pregovora Ujedinjenog Kraljevstva i Tajvana tokom dvodnevne posete Tajvanu, saopštilo je britansko Ministarstvo za međunarodnu trgovinu.
"Lična poseta Tajvanu je jasan signal posvećenosti Britanije jačanju trgovinskih veza Ujedinjenog Kraljevstva i Tajvana. Poput Velike Britanije, Tajvan podržava slobodnu i poštenu trgovinu zasnovanu na globalnom trgovinskom sistemu zasnovanom na pravilima“, saopštila je kancelarija ministra.
Kina želi da Velika Britanija prekine veze
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan rekao je da se Kina snažno protivi zvaničnoj trgovini između Tajvana i zemlje sa kojom Kina ima diplomatske odnose. "Pozivamo britansku stranu da prekine svaki oblik zvanične trgovine sa Tajvanom i prestane da šalje pogrešne signale separatističkim snagama za nezavisnost Tajvana“, rekao je on.
Hands će se takođe sastati sa glavnim trgovinskim pregovaračem Tajvana Džonom Dengom i ministrom ekonomije Vang Mei-hua , dodao je njegov kabinet.
Tajvan je odbio da komentariše
Tajvansko ministarstvo ekonomije odbilo je da komentariše njegovu posetu i reklo je da su sastanci koje organizuje zatvoreni za medije. Tajvan vidi Britaniju kao demokratskog partnera i ohrabren je zabrinutošću Londona zbog nedavnih kineskih vojnih vežbi u blizini ostrva i britanske podrške Tajvanu da učestvuje u međunarodnim organizacijama iz kojih je ostrvo isključeno zbog kineskog protivljenja.
Zapad pojačava posete
Kao i Tajvan, Britanija želi da se pridruži Sveobuhvatnom i progresivnom sporazumu za transpacifičko partnerstvo (CPTPP). Članice su se u februaru složile da Britanija može da nastavi sa prijavom za članstvo, jer traži nove trgovinske odnose nakon izlaska iz Evropske unije. Kina je takođe podnela zahtev za članstvo u CPTPP. Britanija nema formalne diplomatske veze sa Tajvanom, ali održavaju bliske ekonomske i neformalne odnose, a Britanija ima de fakto ambasadu u Tajpeju.
Zapadni političari i drugi zvaničnici pojačali su svoje posete Tajvanu uprkos ljutnji Pekinga. Kina je organizovala vojne vežbe u blizini Tajvana u avgustu nakon posete predsednice američkog Predstavničkog doma Nensi Pelosi Tajpeju.
(MONDO)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Zvezda pokazala Evropi da joj je mesto u plej-ofu: Kad imaš igrača koji može sve, pobede se i najbolji!
Stručnjak za energetiku o sankcijama NIS-u: Cene goriva bi otišle u nebesa i došlo bi do nestašice
Šta čeka Zvezdu i Partizan u Evroligi? Jedan grad može da bude prekretnica sezone, tamo "večiti" idu prvo!
Crvena zvezda se vratila u plej-of zonu: Pogledajte tabelu Evrolige posle velike pobede u Areni!