• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

AKO KINA NAPADNE TAJVAN OVO SE DEŠAVA! AMERIKA BI IZGUBILA LOVCE: Nategnuta situacija do kraja, ali samo jedan POBEĐUJE

Autor Sara Gajić

Nove simulacije japanske Mirovne fondacije "Sasakave" pokazuju kako bi izgladala situacija ukoliko Kina napadne Tajvan.

 Ko pobeđuje ako Kina napadne Tajvan Izvor: YouTube/Printscreen/ Den ProHD

Sve simulacije o mogućem napadu Kine na Tajvan završavaju se istim rezultatom. Kina uvek gubi. Ali, to bi bila Pirova pobeda za Ameriku i Japan, prenosi Politika. Njihove pomorske i vazdušne snage bi pretrpele toliko visoke gubitke, da bi oni najverovatnije isključili mogućnost uspešnog suprotstavljanja novom kineskom napadu. Ta opcija, ipak, nije toliko važna jer je mala verovatnoća da bi Kina posle prvog poraza smogla snage za još jedan napad. Ona bi preostale vojne efektive morala da sačuva za odbranu.

Ratne igre koje je sprovela japanska Mirovna fondacija "Sasakave" u obzir je uzela trenutne vojne snage Kine, Tajvana, Japana i Amerike. Zamišljena kineska invazija na Tajvan postavljena je u vremenski okvir od dve sedmice, 2026. godine. Ratna dejstva bi obuhvatila Kinu, Tajvan i delove Japana.

Tajvanski moreuz

Pre vazdušnog i pomorskog desanta na Tajvan Kina bi morala da uspostavi vazdušnu premoć nad Tajvanskim moreuzom. Amerika na to odgovara udarnim grupama nosača aviona ali te snage nisu dovoljne da zaustave kineske napade. Amerika zbog toga mora da uključi i vazdušne snage iz baze Kadena na Okinavi. Osim toga, američko ratno vazduhoplovstvo koristi i infrastrukturu civilnih aerodroma u Japanu.

To dodatno komplikuje situaciju jer Kina izvodi raketne udare na američke vojne ciljeve u Japanu. Japan to proglašava egzistencijalnom krizom zbog čega svoje vojne snage priključuje Amerikancima.

Nakon niza vazdušnih okršaja, Amerika uspeva da postigne vazdušnu premoć nakon čega preseca snabdevanje kineskim trupama koje su se iskrcale na obale Tajvana. Tokom tih borbi Kina je izgubila više od 150 brodova, uključujući dva nosača aviona, 168 lovaca i 48 transportnih aviona. Poginulo je ili ranjeno 40.000 pripadnika kineskih oružanih snaga.

Više od 700 borbenih aviona

Istovremeno, Amerika bi izgubila 19 ratnih brodova, 400 lovaca i oko deset hiljada vojnika i mornara. I Japan ima ozbiljne gubitke i to 15 brodova, 144 lovca među kojima i avioni tipa F-35 i Micubiši J-2 "rajden".Tajvanske snage su u ratnim igrama izgubile 13.000 vojnika, 18 brodova i 200 aviona.

Kada se sve sabere, Kina bi izgubila veći deo svojih pomorskih snaga dok bi protivnička koalicija ostala bez 750 aviona. To su skupe letelice. koje ne bi mogle brzo da nadoknadi čak ni Amerika. U ratnim igrama nije predviđena upotreba nuklearnog oružja i Južna i Severna Koreja nisu uključene u sukob.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 9

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

mam3

Kinezu uvode zaboravljenu tajnu Vojsku, Crnogorsku! Crnogorci su još u ratu sa Japanom i Japan gubi takticku prednos kad se pojave Divove od ljudi, moli za casnu predaju!

Zevs

Simulaca radi onako kako nam je želja koje podatke unosimo u kopjuter

Brundo

Da napadnu svoju teritoriju?Da se radi o Ukrajini i Krimu Amerikanci bi rekli da Ukrajina ima pravo da vrati svoju teritoriju.To, medjutim, ne misle u vezi Tajvana i Kosova.I tu je problem koji su posejali.Ne prave Kinezi za dzabe nosace aviona.Kad ih budu imali 5-6 onda ce nosacima da opkole Tajvan i ne dozvole bilo kakvo mesanje Amerikanaca i Japanaca.

special image