Peking je izgradio ogroman arsenal hipersoničnog oružja - nazvanog "ubice nosača" - sa ciljem da neutrališe američku mornaricu i napadne američka postrojenja na Pacifiku, piše San, a Kina je već pokazala svoju vojnu moć lansiranjem dve hipersonične nuklearne rakete. koji je putovao po svetu i "prkosio zakonima fizike“.
Kako tenzije i dalje rastu između Vašingtona i Pekinga oko Tajvana, američki zvaničnici strahuju da bi Kina mogla da upotrebi hipersonično oružje da uništi američke ratne avione i baze u Japanu ili Guamu u slučaju rata. Sada, stručnjaci upozoravaju da Kina koristi zelene lasere ispaljene sa satelita kako bi prikupila obaveštajne podatke za iznenadne raketne napade.
Napad u stilu Pearl Harbora
U početku se mislilo da laseri primećeni iznad Havaja dolaze sa NASA satelita, ali se ispostavilo da je to Daki-1 - kineski satelit za praćenje zagađenja. Rik Fišer, kineski vojni ekspert u Međunarodnom centru za procenu i strategiju, rekao je da je satelit "klasičan slučaj kineske dvostruke upotrebe" civilne tehnologije koja takođe služi vojnim misijama. On je primetio da bi laserska aktivnost Kine mogla da otvori put za iznenadni raketni napad u stilu Perl Harbora na Hikam - zajednički objekat američke mornarice i vazduhoplovstva. Fišer je takođe upozorio da bi kineska Narodnooslobodilačka armija (PLA) mogla da gađa druge američke baze od Japana do Kalifornije.
"Zaista postoji rastuća kineska pretnja Havajima, ali u opštem ratu oko Tajvana, PLA će verovatno ciljati američke objekte u Japanu, Južnoj Koreji, Aljasci i Kaliforniji“, rekao je Fišer. "Kineski vremenski sateliti koji koriste zelene lasere mogu da pomognu u preciznom gađanju bojevih glava "Hipersonično klizno vozilo“ koje će nositi balističke rakete koje iz vazduha lansiraju bombarderi Ksian H-6N, a koje se mogu napuniti gorivom da stignu do Havaja.
"Laseri Daki-1 posebno prate gustinu atmosfere i mogu da otkriju različite pravce vetra. To su upravo podaci potrebni Kini da precizno gađa mala vozila sa nuklearnim bojevim glavama sa višestrukim povratnim udarom ili novije bojeve glave hipersoničnih kliznih vozila. HGV bojeve glave imaju tendenciju da iskoriste prednosti niskih putanja koje su takođe male visine i stoga su veoma ranjive na nepovoljne vremenske uslove, što zahteva preciznost vremenskih podataka koji bi bili dostupni uz laserska merenja."Kineski arsenal hipersoničnih projektila zapadni stručnjaci su ranije opisali kao "promena igre“.
Moćno oružje
Američka odbrambena obavještajna agencija upozorila je ove sedmice da je Kina možda već rasporedila oružje sposobno da pogodi američke baze u Pacifiku. Američki odbrambeni zvaničnici veruju da Kina sada nadmašuje Rusiju u razvoju hipersoničnog oružja – koje može da se kreće brzinom većom od pet puta većom od brzine zvuka. Najnovija kineska raketa u upotrebi, DF-17, postala je potpuno operativna početkom januara. DF-17 je balistička raketa srednjeg dometa sa dometom do 2.500 km. Prema američkoj vojsci, ona je sposobna za „ekstremne manevre” i "akcije izbegavanja”.
Kina takođe ima interkontinentalnu balističku raketu DF-41 - opremljenu hipersoničnim kliznim vozilom. Raketa može da nosi 10 nuklearnih bojevih glava sa dometom većim od 14.000 km, što je čini sposobnom da pogodi bilo koju lokaciju na Zemlji, prenose kineski mediji. Peking je takođe napravio prototip hipersonične svemirske letelice pod nazivom Zvezdano nebo-2 koja bi mogla da nosi nuklearne projektile šest puta većom brzinom od zvuka.
Saradnja Britanije, SAD i Australije
Vest o rastućoj vojnoj snazi Kine dolazi u trenutku kada rastu tenzije između Vašingtona i Pekinga oko Tajvana, za koji Kina veruje da je otcepljena provincija, a ne suverena nacija. Strahuje se da su Peking i Tajpej na ivici sukoba koji bi na kraju mogao da uključi SAD i potencijalno eskalira u Treći svetski rat.
SAD su dosledno stajale uz Tajvan dok se suočava sa sve većom vojnom agresijom Kine. Tenzije su dodatno porasle nakon što je američka vojska oborila navodni kineski špijunski balon. U dopisu koji je tada procurio, Mike Minihan , šef komande za vazdušnu mobilnost američkog vazduhoplovstva, rekao je: "Moj stomak mi govori da ćemo se boriti 2025."
Britanski premijer Riši Sunak otputovao je u nedelju u SAD na razgovore o odbrani sa predsednikom Džoom Bajdenom i australijskim premijerom Entonijem Albanezeom. Svetski lideri treba da razgovaraju o sledećoj fazi programa nuklearnih podmornica AUKUS - paktu prema kojem Velika Britanija i SAD pomažu Australiji da nabavi podmornice na nuklearni pogon.
"Izgradićemo čvrste globalne saveze i obezbediti da Velika Britanija bude na vrhuncu odbrambenih sposobnosti, tehnologije i ekonomske otpornosti“, izvestio je Dauning strit. Sunak je naveo da AUKUS „premošćuje veze sa našim najbližim saveznicima i obezbeđuje bezbednost, novu tehnologiju i ekonomsku prednost kod kuće“.
(MONDO)
"Dok sam živ, plakaću za njima": Goran Vesić kroz suze objasnio zašto podnosi ostavku (Video)
Zvezda od dominacije do problema u Pioniru: Trojkaška rapsodija, drama i pobeda u derbiju kola!
Zvezda bez sedmorice važnih igrača na Barselonu: Muke za Milojevića, startna postava se već zna
Dominacija Partizana u Železniku: Ubedljiva pobeda za 7-0, razigrao se i Vašington
Goran Vesić podnosi ostavku!