Saudijska Arabija se pridružuje bloku antizapadnog uticaja koji su formirali Rusija i Kina, u znaku jačanja veza Rijada sa Pekingom dok se SAD udaljavaju od Bliskog istoka, navodi britanski Telegraf. Kabinet kraljevine odobrio je plan za pridruživanje Šangajskoj organizaciji za saradnju (ŠOS) kao "partner u dijalogu", preteča punopravnog članstva, objavila je u sredu SPA, saudijska državna novinska agencija.
Šangajska organizacija za saradnju formirana je 2001. godine od strane Rusije, Kine i bivših sovjetskih država u centralnoj Aziji, ŠOS je politički i bezbednosni blok zemalja koji obuhvata veći deo Evroazije i proširio se na Indiju i Pakistan. Iran je takođe prošle godine potpisao dokumente za punopravno članstvo.
ŠOS godišnje održi samit na kojem se razgovara o ekonomskoj saradnji i međusobnoj bezbednosti, često se fokusirajući na terorizam, separatizam i ekstremizam, iako različiti interesi ograničavaju efikasnost grupe. Zemlje članice planiraju "protivterorističku vežbu" u Rusiji ovog avgusta, iako ŠOS nije vojni savez.
Pomirenje Irana i Saudijske Arabije
Odluka Rijada da se pridruži bloku dolazi manje od tri nedelje nakon što je potpisan sporazum o pomirenju između Saudijske Arabije i Irana, a Peking je posredovao u ovim pregovorima. Dok su Oman i Irak bili domaćini prethodnih sastanaka u naporu da se obnove odnosi između Irana sa većinskim šiitskim stanovništvom i uglavnom sunitske Saudijske Arabije, Rijad je zaslužan za prošlogodišnju ponudu kineskog predsednika Si Đinpinga da deluje kao most između dva regionalna rivala kao stvar koja je zapečatila sporazum.
Produbljivanje odnosa Kine sa regionom Zaliva dolazi kada Bajdenova administracija nastoji da se odvoji od Bliskog istoka. SAD su dugo služile kao bezbednosni partner Saudijskoj Arabiji, a povlačenje Vašingtona je podstaklo njegove saveznike iz Zaliva da diverzifikuju partnere.
Kineski predsednik Si je postavio temelje za pridruživanje Saudijske Arabije ŠOS-u tokom posete kraljevstvu prošlog decembra, rekli su izvori Rojtersu, u okviru plana za dalje povećanje uticaja Kine u regionu. U telefonskom razgovoru u utorak sa saudijskim de fakto liderom prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom, Si je obećao da će dati dodatni doprinos promovisanju mira i stabilnosti na Bliskom istoku. Kina će "igrati glavnu ulogu u jačanju regionalnog jedinstva i saradnje", rekao je on u izjavi koju su preneli državni mediji.
Zemlje OPEC-a zajedno su najveći proizvođači nafte, a samo Saudijska Arabija čini jednu trećinu proizvodnje te organizacije. Što se tiče rezervi nafte, Saudijska Arabija sa 266.800.000.000 barela nafte je prva u svetu, odnosno poseduje čak 20 posto svetskih rezervi.
(MONDO)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu