Saudijska Arabija se pridružuje bloku antizapadnog uticaja koji su formirali Rusija i Kina, u znaku jačanja veza Rijada sa Pekingom dok se SAD udaljavaju od Bliskog istoka, navodi britanski Telegraf. Kabinet kraljevine odobrio je plan za pridruživanje Šangajskoj organizaciji za saradnju (ŠOS) kao "partner u dijalogu", preteča punopravnog članstva, objavila je u sredu SPA, saudijska državna novinska agencija.

Šangajska organizacija za saradnju formirana je 2001. godine od strane Rusije, Kine i bivših sovjetskih država u centralnoj Aziji, ŠOS je politički i bezbednosni blok zemalja koji obuhvata veći deo Evroazije i proširio se na Indiju i PakistanIran je takođe prošle godine potpisao dokumente za punopravno članstvo.

ŠOS godišnje održi samit na kojem se razgovara o ekonomskoj saradnji i međusobnoj bezbednosti, često se fokusirajući na terorizam, separatizam i ekstremizam, iako različiti interesi ograničavaju efikasnost grupe. Zemlje članice planiraju "protivterorističku vežbu" u Rusiji ovog avgusta, iako ŠOS nije vojni savez.

Pomirenje Irana i Saudijske Arabije

Odluka Rijada da se pridruži bloku dolazi manje od tri nedelje nakon što je potpisan sporazum o pomirenju između Saudijske Arabije i Irana, a Peking je posredovao u ovim pregovorima. Dok su Oman i Irak bili domaćini prethodnih sastanaka u naporu da se obnove odnosi između Irana sa većinskim šiitskim stanovništvom i uglavnom sunitske Saudijske Arabije, Rijad je zaslužan za prošlogodišnju ponudu kineskog predsednika Si Đinpinga da deluje kao most između dva regionalna rivala kao stvar koja je zapečatila sporazum.

profimedia-0764015307.jpg
Profiemdia 

Produbljivanje odnosa Kine sa regionom Zaliva dolazi kada Bajdenova administracija nastoji da se odvoji od Bliskog istoka. SAD su dugo služile kao bezbednosni partner Saudijskoj Arabiji, a povlačenje Vašingtona je podstaklo njegove saveznike iz Zaliva da diverzifikuju partnere.

Kineski predsednik Si je postavio temelje za pridruživanje Saudijske Arabije ŠOS-u tokom posete kraljevstvu prošlog decembra, rekli su izvori Rojtersu, u okviru plana za dalje povećanje uticaja Kine u regionu. U telefonskom razgovoru u utorak sa saudijskim de fakto liderom prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom, Si je obećao da će dati dodatni doprinos promovisanju mira i stabilnosti na Bliskom istoku. Kina će "igrati glavnu ulogu u jačanju regionalnog jedinstva i saradnje", rekao je on u izjavi koju su preneli državni mediji.

Zemlje OPEC-a zajedno su najveći proizvođači nafte, a samo Saudijska Arabija čini jednu trećinu proizvodnje te organizacije. Što se tiče rezervi nafte, Saudijska Arabija sa 266.800.000.000 barela nafte je prva u svetu, odnosno poseduje čak 20 posto svetskih rezervi.

(MONDO)