"Jermeni zabili nož u leđa Rusiji. Ali takvo ponašanje neće proći nekažnjeno“, reakcija je Kremlja na najave koje stižu iz Jermenije da će uhapsiti predsednika Vladimira Putina ako se pojavi u njihovoj zemlji. Iz ruske perspektive, ovo je drska provokacija, pošto su ove dve zemlje formalno saveznici, što u stvarnosti znači da su Jermeni do sada bili podložni Rusiji, kao i većina država naslednica Sovjetskog Saveza.

U skladu sa ustavom

Prošle nedelje je Ustavni sud Jermenije proglasio da je Rimski statut Međunarodnog krivičnog suda u Hagu (MKS) kompatibilan sa ustavom zemlje, otvarajući put za njegovu ratifikaciju. Jermenske ustavne sudije objavile su odluku nedelju dana nakon što je Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina, proglasivši ga krivim za nezakonito deportovanje hiljada dece iz Ukrajine. Izdavanje poternice znači da bi Putin mogao da bude uhapšen ako otputuje u bilo koju državu članicu Međunarodnog krivičnog suda.

Vladajuća partija Jermenije je nakon toga upozorila da, ako Putin dođe, zemlja neće imati drugog izbora nego da ga uhapsi. "Ako Putin dođe u Jermeniju, treba ga uhapsiti. Bolje da ostane u svojoj zemlji", najavio je Gagik Melkonjan, poslanik u Jermenskoj narodnoj skupštini, u intervjuu za portal "Moskva tajms". "Ako ratifikujemo sporazum sa MKS, onda moramo da ispunimo svoje obaveze. Neka Rusija reši svoje probleme sa Ukrajinom", objasnio je Melkonjan, prenosi Jutarnji.hr.

Međunarodni krivični sud izdao je nalog za hapšenje Putina zbog ratnih zločina u Ukrajini, posebno zbog njegove navodne umešanosti u ilegalnu deportaciju dece iz Ukrajine. Ali MKS nema ovlašćenja da sprovodi svoje naloge, a pošto Rusija ne priznaje jurisdikciju suda, veliki deo njegove primene zavisiće od spremnosti drugih zemalja da se umešaju ako se Putin nađe na njihovoj teritoriji. Među zemljama koje su najavile da će uhapsiti ruskog predsednika ako kroči na njihovo tlo su Nemačka, Irska, Austrija i Hrvatska, podseća Biznis insajder.

Moskva i Jeverevan

Odluka vladajuće partije u Jermeniji je u oštroj suprotnosti sa ostalim saveznicima Kremlja koji ne odstupaju od lojalnosti Moskvi. Mađarska, koja održava bliske veze sa Rusijom, najavila je da neće primeniti nalog za hapšenje MKS, kao što je to uradila Kina. S druge strane, iako je Jermenija tehnički ruski saveznik – kao deo Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB) – odluka Jerevana je samo poslednji pokazatelj da je zemlja spremna da preuzme stvari u svoje ruke i da Putina pozove na odgovornost.

Veze Moskve sa Jerevanom su se pogoršale poslednjih meseci. Jermeni tvrde da je odgovornost na Rusiji, koja nije pomogla u održavanju primirja između njih i Azerbejdžana u regionu Nagorno-Karabaha – regionu Azerbejdžana koji naseljavaju Jermeni. Azeri su pobedili jermensku vojsku koja je očekivala pomoć od Rusa, ali se to nije dogodilo.

Ruske mirovne snage, prema optužbama iz Jermenije, nisu intervenisale da prekinu delimičnu blokadu Nagorno-Karabaha od strane azerbejdžanskih snaga. Rusija ima sporazum o međusobnoj odbrani sa Jermenijom i tradicionalno je moćan igrač u regionu Južnog Kavkaza, ali se poslednjih godina suočava sa sve većom konkurencijom za uticaj iz Sjedinjenih Država, Evropske unije i Turske.

Odgovor Kremlja

Podrazumeva se da nije trebalo čekati odgovor Kremlja. RIA, ruska državna novinska agencija, citirala je izvor iz ruskog ministarstva spoljnih poslova koji je rekao da Moskva smatra jermenske planove "neprihvatljivim“.

Rusija je upozorila Jerevan na "izuzetno negativne posledice" po bilateralne odnose ako se nastavi sa planom, koji bi morao da ratifikuje jermenski parlament nakon što ga odobri ustavni sud. "Moskva smatra da su planovi zvaničnog Jerevana da pristupi Rimskom statutu Međunarodnog krivičnog suda apsolutno neprihvatljivi s obzirom na nedavne nezakonite i pravno nevažeće naredbe MKS-a protiv ruskog rukovodstva“, rekao je izvor iz ruskog ministarstva spoljnih poslova, a prenosi RIA.

(MONDO)