• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

IPAK SU RUSI KRIVI ZA SEVERNI TOK! Istraga dovela do šok informacija: Pronašli opremu, RIBARSKI BRODOVI SU ŠPIJUNIRALI

Autor Sara Gajić

Prema najnovijim informacijama, ruski brodovi su sabotirali Severni tok.

 Ruski brodovi sabotirali Severni tok Izvor: Danish armed forces

Prema novim navodima, Rusija ima poseban program za sabotiranje vetroelektrana i komunikacionih kablova u Severnom moru, prenosi BBC. Ove informacije rezultat su zajedničke istrage javnih emitera u Danskoj, Norveškoj, Švedskoj i Finskoj. U izveštaju se navodi da Rusija ima flotu plovila prerušenih u ribarske i istraživačke brodove u Severnom moru. Oni nose opremu za podvodni nadzor i mapiraju ključna mesta za moguću sabotažu.Prvi u nizu izveštaja trebalo bi da se objavi u sredu DR u Danskoj, NRK u Norveškoj, SVT u Švedskoj i Ile u Finskoj. Jedan danski kontraobaveštajni oficir kaže da se planovi sabotaže pripremaju u slučaju potpunog sukoba sa Zapadom, dok je šef norveške obaveštajne službe rekao emiterima da se program smatra veoma važnim za Rusiju i da se kontroliše direktno iz Moskve.

Istražitelji kažu da su analizirali presretnute ruske komunikacije koje ukazuju na takozvane brodove duhove koji plove nordijskim vodama i koji su isključili predajnike kako ne bi otkrili njihove lokacije. Izveštaj se fokusira na ruski brod pod nazivom Admiral Vladimirski. Zvanično, ovo je ekspedicioni okeanografski brod ili podvodni istraživački brod. Ali u izveštaju se navodi da je to u stvari ruski špijunski brod.

Dokumentarac koristi anonimnog bivšeg stručnjaka Kraljevske mornarice Velike Britanije da prati kretanje broda u blizini sedam vetroelektrana na obali Velike Britanije i Holandije u jednoj misiji. Kaže da brod usporava kada se približi oblastima u kojima postoje vetroparkovi u tom području. Kaže da je plovio mesec dana sa isključenim predajnikom.

Kada je reporter prišao brodu na malom čamcu, suočio se sa maskiranim osobom koja je nosila nešto što je izgledalo kao vojnu jurišnu pušku. Isti brod je navodno primećen kod škotske obale prošle godine. Primećen je kako ulazi u Morai Firth 10. novembra i viđen je oko 30 nautičkih milja istočno od Losimuta, gde se nalazi flota pomorskih patrolnih aviona RAF-a, pre nego što je polako krenuo na zapad.

Ako postoje konkretne pretnje Ujedinjenom Kraljevstvu, one će biti istražene, ali izvori su odbili da kažu na koje se aktivnosti do sada moglo razgovarati. U februaru je holandska obaveštajna služba izdala neobično zvanično upozorenje o aktivnostima koje bi mogle da ukažu na pripremu za prekid ili sabotažu pomorske infrastrukture. Šef vojne obaveštajne službe zemlje rekao je da je ruski brod otkriven u blizini vetroparka u Severnom moru i da je mapirao lokacije.

"Videli smo poslednjih meseci kako ruski špijuni pokušavaju da otkriju kako funkcioniše energetski sistem u Severnom moru. Prvi put smo to videli“, rekao je general Jan Svilens. Izviđanje osetljivih lokacija nije neobično i zapadne zemlje će verovatno sprovoditi slične aktivnosti protiv Rusije. Namera će verovatno imati niz dostupnih opcija ukoliko dođe do eskalacije sukoba.

Prekidi glavnih kablova

Jedna od opcija može biti oštećenje komunikacija ili rušenje elektroenergetskih sistema zemalja da izazovu haos. Do sada su dokazi o stvarnoj sabotaži, a ne samo o prikupljanju obaveštajnih podataka za tu mogućnost, ograničeniji. Izveštaj ukazuje na mogućnost da su takvi brodovi povezani sa incidentom južno od Svalbarda prošle godine kada je presečen podvodni kabl za prenos podataka.

Kabl je opsluživao najveću svetsku komercijalnu zemaljsku stanicu za satelitske komunikacije. Norveška policija je saopštila da veruje da iza sabotaže stoji "ljudska aktivnost", ali nije nikoga zvanično optužila. Norveška je 13. aprila ove godine proterala 15 ruskih zvaničnika, optužujući ih za špijunažu. Bio je to poslednji u talasu proterivanja širom Evrope od invazije na Ukrajinu u februaru 2022.

U oktobru prošle godine policija je proglasila veliki incident na Šetlandskim ostrvima nakon što je kabl presečen. Incident je ozbiljno omeo komunikaciju sa kopnom i tada se smatralo da su ga izazvali "ribarski brodovi". Postojao je jedan jasan i značajan čin sabotaže, a to je uništenje prošlog septembra delova gasovoda Severni tok koji je projektovan da prenosi gas iz Rusije u Evropu.

Putovanje do mesta eksplozije Severnog toka

U to vreme, mnogi su govorili Rusiju da je odgovorna, ali od tada drugi izveštaji sugerišu druge mogućnosti, uključujući proukrajinske aktere, a istrage su u toku. Ruska vojna obaveštajna služba, GRU, takođe je povezana sa sabotažama i trovanjem. Tim GRU-a povezan sa trovanjem Sergeja Skripalja u Solsberiju 2018. nervnim agensom Novičok takođe je povezan sa dizanjem u vazduh skladišta oružja u češkoj šumi.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 23

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Milojica

Javio radio London. Pametnom čoveku dosta. 😃

Čitao

@Milojica bi nego ti teško ide i ne razumeš pročitano.

Dragojlo

Javio BBC. Nisam hteo ni da čitam dalje. 😂

special image