Nakon što je u Sudanu izbio rat između dva vodeća sudanska generala, mnogi se pitaju da li će Čad biti sledeća krizna tačka na afričkom kontinentu. Da je situacija krajnje nestabilna pokazao je vladin masakr mirnih demonstranata prošlog oktobra, kada je vojska, prema podacima čadskog Komiteta za ljudska prava, ubila najmanje 128 ljudi.

Zapadni diplomata, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je za američki sajt Vašington post da zemlji preti napad iznutra, a ne samo spolja, od pobunjeničkih grupa čija su uporišta sa druge strane granice, u Libiji, Sudanu i u Centralnoafričkoj Republici.

"Oni imaju hiljadu razloga za zabrinutost", smatra i drugi zapadni diplomata, misleći na domaće i strane neprijatelje čadske vojne vlade. Pobunjeničke grupe iz regiona povezuju se sa ruskom plaćeničkom kompanijom Vagner, koja godinama ima zadatak da širi ruski uticaj u afričkim zemljama, piše Vašington post. Vagner je u tome bio uspešan i veruje se da je uspostavio uporišta u osam od 13 ciljanih afričkih zemalja. Posebno je aktivan u Čadu.

Prema dokumentima koji su dospeli u javnost preko društvene platforme Discord, mladi stanovnici Čada, zemlje podeljene po plemenskim rasedima, prethodnih meseci su putovali u SAR na "trening" sa Rusima. Rusija u Africi u velikoj meri koristi poljuljane vlade kako bi, nudeći pomoć, održala režime na vlasti, a zauzvrat dobila pristup prirodnim resursima Afrike kao što su zlato, minerali i energenti. Pritom se "ne zamaraju" ljudskim pravima i slobodama, za razliku od, na primer, SAD.

Ruski upad u Afriku

Rusija je svoju "invaziju" u Africi izvela tako što je iskoristila nepopularnost Francuza, čije su vojne jedinice poslednjih meseci napustile zemlje poput Malija, gde su dugo održavale vojno prisustvo boreći se protiv ekstremnih, terorističkih grupa koje, između ostalog, prete Zapadu.

Zapadni zvaničnici su zabrinuti zbog pravca kojim se Čad kreće i "pomno prate razvoj događaja" u Čadu i drugde u Africi, piše VP. Američke obaveštajne agencije veruju da kompanija Vagner, na čelu sa Rusom Jevgenijem Prigožinom, podstiče pobunu u Čadu u okviru šire operacije čiji je cilj stvaranje "ujedinjene konfederacije afričkih zemalja" širom kontinenta. Ova zona ruskog uticaja trebalo bi da se prostire na Burkinu Faso, Čad, Eritreju, Gvineju, Mali, Niger i Sudan.

"Prigožin je prošle godine ubrzao Vagnerove operacije u Africi, prešavši od iskorišćavanja bezbednosnih vakuuma do namerne i aktivne destabilizacije zemalja", navodi se u jednom od dokumenata.

Groblje Vagner Prigozin (5).jpg
Profimedia/AFP Photo 

Isto je primetila i čadska obaveštajna služba. Veruje se da su dvojica državljana Čada otputovala u Bangui, glavni grad SAR-a, krajem februara na poziv Vagnera. Cilj je bio regrutovanje boraca iz Čada i SAR-a za Vagnerovu operaciju destabilizacije čadskog režima. U dokumentu se pominju imena dvojice muškaraca i da su odseli u hotelu Ledger Plaza Bangui, gde ih je primio ministar odbrane SAR Ramo Klod Biro. Dva čoveka iz Čada morala su da ubede borce sa juga zemlje da rade sa Vagnerom.

Ministar komunikacija Čada Aziz Mahamat Saleh rekao je prošlog meseca da zemlja zna za mlade ljude koji su se pridružili Vagneru u SAR. Saleh je dodao da Čad "nema problem sa Rusijom", ali ne može da dozvoli spoljno mešanje u unutrašnje stvari zemlje. Vagner se pojavio u drugim afričkim zemljama kada su njihove vlade imale problema da ostanu na vlasti, ali to nije slučaj u Čadu, kaže Saleh. "Možemo da se branimo", rekao je on.

Amerikanci u problemu

Ovo nije jedini problem sa kojim se suočava Amerika, koja želi da joj Čad ostane saveznik. Organizacije za ljudska prava ističu da je vladinokrvavo suzbijanje mirnih protesta prošlog oktobra pokazalo da je aktuelni režim daleko od demokratskog. Ministar Saleh je u intervjuu rekao da je vlada odlučna da održi izbore 2024. godine i da je pokazala dobru volju potpisivanjem amnestije za više od 300 pobunjenika. Time je, kako je rekao, pokazala da želi da bude inkluzivnija.

Međutim, ovog meseca Čad je proterao nemačkog ambasadora koji je glasno kritikovao vlast. Objašnjeno je da je to zato što se nije "ponašao s poštovanjem". Međutim, mnogi u zemlji ističu da je to prilično nedemokratska i netolerantna poruka diplomatskom koru: Ako nas budete kritikovali, letite iz zemlje.

(MONDO)