• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

HIPERSONIČNO ORUŽJE I NUKLEARNI MOTORI - KOMPONENTE NAŠEG MAČA! Rusija zapretila Americi: "Imamo dve opcije u ratu"

Autor Aleksandar Blagić

Ruska Federacija upozorila je Sjedinjene Američke Države zbog njihove odluke da od 1. juna ne predaju informacije o statusu i lokaciji svog strateškog naoružanja koje potpada pod Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivog naoružanja (START).

 Upozorenje Rusije Americi zbog nuklearnog naoružanja Izvor: Youtube/Printscreen/Russian Military Capability/sputnikportal.rs/screenshot

Poslanik Državne dume Rusije Oleg Morozov je izjavio da Sjedinjene Američke Države uništavaju međunarodni sistem osiguravanja bezbednosti u svetu u cilju sticanja jednostranih prednosti, piše "Sputnjik". On se osvrnuo na poslednju odluku Vašingtona koji je saopštio da od četvrtka 1. juna prestaju da predaju informacije Rusiji o statusu i lokaciji svog strateškog naoružanja koje potpada pod Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START).

"Ne ostavljaju nam izbora. Ako ne žele da sačuvaju zajednički štit, treba oštriti mač. Hipersonično oružje, nuklearni motori, preciznost i besprekornost – to su komponente našeg mača. Imamo samo dve opcije ako počne nuklearni rat: da pobedimo ili da ne izgubimo. Amerikanci treba to dobro da utuve u glavu", izjavio je Morozov.

Sergej Cekov, član Međunarodnog komiteta Saveta federacije Rusije, smatra da će se odluka Vašingtona negativno odraziti na globalu bezbednost. Prema njegovim rečima, Rusija je uvek poštovala sve dogovore, dok su Sjedinjene Američke Države te koje su ih kršili.

"To je loše za globalnu bezbednost, za Ameriku, Rusiju, Evropu", ističe Cekov.

Šta je Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START)?

START je skraćenica od “Strategic Arms Reduction Treaty”, a sporazum “Novi START”, čiju suspenziju je objavio 21. februara 2023. godine ruski predsednik Vladimir Putin, bavi se smanjenjem i kontrolom strateškog nuklearnog naoružanja. Potpisan je 2010. godine od strane tadašnjeg američkog predsednika Baraka Obame i bivšeg predsednika Rusije Dmitrija Medvedeva, zvanično pod nazivom “Mere za dalje smanjenje i ograničavanje strateškog ofanzivnog naoružanja”, “Novi START” ograničava broj strateških nuklearnih bojevih glava koje Sjedinjene Američke Države i Rusija mogu da rasporede.

Ugovor je stupio na snagu 2011. godine, a 2021. je produžen za još pet godina, nakon što je Džo Bajden preuzeo dužnost predsednika Sjedinjenih Američkih Država. Sporazum omogućava američkim i ruskim inspektorima da osiguraju da ga obe strane poštuju.

Prema sporazumu, Sjedinjene Američke Države i Rusija su se obavezale da neće raspoređivati više od 1.550 strateških nuklearnih bojevih glava na interkontinentalne balističke rakete ili balističke rakete lansirane sa podmornica i više od 700 raketa dugog dometa (interkontinentalne balističke rakete, kao što su podmornice) i teške bombardere. Takođe, uveden je limit na raspoređene i neraspoređene lansere interkontinentalnih balističkih i projektila sa podmornica, kao i bombardere koji mogu da nose nuklearno oružje, na maksimalno 800.

Veruje se da Rusija i Sjedinjene Američke Države zajedno poseduju oko 90 odsto svih nuklearnih bojevih glava u svetu, a obe strane se slažu da se rat između ovih nuklearnih sila mora izbeći po svaku cenu. Međutim, ruska agresija na Ukrajinu gurnula je dve sile bliže sukobu nego što su bile u poslednjih 60 godina.

Sjedinjene Američke Države su optužile Rusiju da krši uslove sporazuma ne dozvoljavajući inspekcije na svojoj teritoriji, dok Moskva kaže da bi rešenost Zapada da “porazi” Rusiju mogla da dovede do toga da “Novi START” ne bude produžen 2026. godine, kada ističe. Vladimir Putin kaže da je apsurdna činjenica da Sjedinjene Američke Države žele da pregledaju ruske vojne objekte dok u isto vreme pokušavaju da poraze Rusiju.

Procenjuje se da devet država u svetu poseduje nuklearno oružje. Institut SIPRI tvrdi da poseduju ukupno 13.400 nuklearnih bojevih glava.

Države koje imaju nuklearno naoružanje
Izvor: Print screen

MONDO redakcija informacije o sukobu u Ukrajini prenosi u skladu sa dužnom novinarskom pažnjom, koristeći izvore koji se oslanjaju na dugogodišnji kredibilitet kada je u pitanju istinitost informacija koje objavljuju. Svesni smo činjenice da se u informacije o ratu često umeša i propaganda, naročito kada su manje relevantni izvori u pitanju. Zbog toga pozivamo vas, naše čitaoce, da nam skrenete pažnju ukoliko primetite netačnu informaciju, kako bismo ispravili nenamerne greške. Pišite nam na [email protected].

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Komentari 16

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Sticky

Jel stvarno vi koje ove komentare pisete stvarno mislite da ste normalni. Eto svi bi ovog ludaka, koji je izgubio kompas, cekali da on baca hidrogene bombe a da oni ne odgovore. Ko zna koliko bi to lancanih reakcija povuklo. Indija Pakistan. S. Koreja J. Koreja. Izrael Iran. Putin je poludeo i ovako niko normalan ne razmislja. Ovaj bi celu planetu unistio samo da ne kaze da se sa ovom specijalnom operacijom malo preracunao

komandant 1001

Ići u rat na Rusiju to je kao jurišati biciklom na tenk !

N.S. +12

Руси имају потпуно нови приступ самом систему ратовања и базирају се искључиво на растурању војне опреме коју поседују Украјинци, а са друге стране и оно што стиже као помоћ некада "неотпаковано", завршава уништено од стране руске војске која "хируршки прецизно" гађа објекте у којима се иста налази. Зрно, по зрно "контраофанзива украјинске војске", постаје бесмислена јер немају са чиме да крену на Русију.

special image