Oni su zvezde društvenih mreža i statusni simboli sportista, repera i mnogobrojnih Britanaca širom zemlje koji vole pse. Međutim, kontroverzni američki pitbul terijer bio je umešan u većinu fatalnih napada pasa koji su se dogodili u Velikoj Britaniji od 2021. godine, otkrili su šokantni podaci, što je dovelo do poziva PETA i nekoliko veterinara i stručnjaka da se rasa zabrani u Britaniji.

Sten Rolinson, stručnjak za ponašanje pasa sa više od 20 godina iskustva, 1991. godine pozvan je kao veštak za donošenje Zakona o opasnim psima, a specijalizovan je za agresiju pasa. On je za Dejli mejl rekao da je američki pitbul terijer "veoma, veoma agresivan" i upozorio da bi broj smrtnih slučajeva mogao da se poveća u narednim mesecima i godinama.

"U poslednjih 25 godina u proseku smo imali tri smrtna slučaja od napada pasa godišnje. Od toga, prošle godine smo imali 10. Ovo će biti samo gore. Mogu da vas ubiju za minut, a najgore je što niko ne zna koliko ih ima u Velikoj Britaniji. Ima ih najmanje na hiljade, ali jednostavno ne znamo zasigurno. Amateri ovim psima ubrizgavaju razne stvari, a to dalje dovodi do poboljšanja mišića, pokušavaju da stvore čudovišta. I uspeli su. Biće znatno gore", rekao je Rolinson.

Američki Pitbul
Shutterstock.com/Viorel Sima 

Smrtni slučajevi u Velikoj Britaniji uzrokovani napadima pasa su se više nego udvostručili u poslednje dve godine, sa četiri u 2021. na rekordnih 10 u 2022. godini, a stručnjaci poput Rolinsona kažu da je porast napada jasan faktor. Dva od četiri smrtonosna napada pasa u Velikoj Britaniji 2021. uključivala su američkog pitbul terijera.

Ove godine su se desila najmanje dva fatalna napada - uz strah da su psi, ove rase, takođe učestvovali u još tri ubistva. Među onima koje su ubili psi, bili su desetogodišnji Džek Lis u novembru 2021. i 17-mesečna Bela-Rej Birč u martu 2022. godine.

"Ne bih se ni približio. Bio sam u blizini svih vrsta pasa, čak i najopasnijih. Ali ovi američki pitbul terijeri su veoma reaktivni. Oni su kao stari rimski psi rata koji su učestvovali u napadu na Britaniju i pomogli u stvaranju imperije širom kontinenta. Još više ljudi će umreti ako ne učinimo nešto po tom pitanju. Oni nisu zvanična rasa, nemoguće ih je pratiti. Američki Pitbul je zabranjen od 1991. godine, ali ovid drugi i dalje dolaze u našu zemlju", rekao je Rolinson.

Američki Pitbul
Shutterstock.com/Zanna Pesnina 

Elisa Allen, potpredsednica programa PETA, veruje da sve američke pitbul terijere treba sterilisati ili kastrirati kako bi se zaustavilo širenje rase u Britaniji. Objasnila je kako moćna tela i snažne čeljusti ove rase predstavljaju pretnju za ljude, a takođe je istakla kako je pas uzgajan za teranje bikova i tuče - a ne kao porodični ljubimac.

"Kada psi napadaju, to može biti zato što su bili mučeni, tučeni, loše socijalizovani, izolovani, zatvoreni u kavez ili okovani od strane sadašnjeg ili prethodnog vlasnika, ali niko ne može da se pretvara da su samo vlasnici krivi, jer su ove rase selektivno uzgajane za mamljenje bikova i borbu. Možemo da sprečimo napade tako što ćemo zabraniti uzgoj ovih vrsta pasa, to može da se uradi tako što ćemo naložiti da svi psi nasilnici budu sterilisani", rekla je ona.

Uspon TikToka, kao i držanje pasa od strane velikih poznatih ličnosti poput repera Drejka i Li-En Pinok, učinili su psa statusnim simbolom, prenosi Dejli mejl.

(MONDO)