Isušivanje jednog od najvećih evropskih rezervoara uz Dnjepar, koje je nastupilo kao rezultat rušenja brane u Novoj Kahovki prošle nedelje, dovelo je do otkrivanja ostataka nemačkih vojnika, koji su podsetnik da se tu odigrala jedna od najvećih bitaka Drugog svetskog rata. Takođe su pronađeni razni vojni objekati, kao i S-300 koji je verovatno potopljen tokom invazije Rusije na Ukrajinu, prenosi Rojters.
Snimci koji su se pojavili sa jedne i druge strane Dnjepra gde se nalazio ogroman rezervoar pokazuju lobanje sa šlemovima na glavi u mulju. Istoričari veruju da se radi o ostacima vojnika koji su poginuli u velikoj bici pre 80 godina i podsetnik su burne prošlosti tog područja.
Bitka na Dnjepru bila je jedna od najvećih sovjetskih ofanzivnih operacija u Drugom svetskom ratu i odlučujuća pobeda na Istočnom frontu. Sovjetski protivnapad na nemačku armiju uključivao je više od šest miliona vojnika. Krajem 1943. godine cilj ofanzive Crvene armije bio je Nikopolj sa desne strane reke oko koga su se nalazili veliki rudnici.
Vermaht je organizovao odbranu sa druge strane reke, ali grupa armija "Jug" i "Centar" nisu uspele da izdrže ofanzivu sovjetskih trupa jugozapadnog fronta koje je predvodio maršal Rodion Malinovski. Nemci su bili primorani da se povuku i napuste grad u februaru 1944. godine. Andri Solonec, istoričar sa Nacionalnog muzeja Ukrajine u Drugom svetskom ratu, kaže da su sovjetski gubici iznosili između 30.000 i 60.000 vojnika dok su nemačke i rumunske trupe pretrpele oko 20.000 gubitaka.
Takođe, tim ronilaca i stručnjaka za podvodno deminiranje iz ukrajinske Državne službe za vanredne situacije je u ponedeljak pronašao projektil raketnog sistema S-300. Završio je u vodi, a bio je zgusnut u algama i zemljištu. Fragment projektila je u plitkoj vodi uočio lokalni stanovnik u šetnji novoformiranom plažom. Vođa tima za deminiranje Oleksandr Čečko rekao je da je nivo vode na lokaciji pao za oko četiri metra.
On je rekao da je količina eksplozivnih ili opasnih predmeta sa kojima je jedinica pozvana da se pozabavi nekoliko puta porasla od kada je brana Kahovka uništena prošlog ponedeljka. Ukrajinski ministar za životnu sredinu je rekao da je pre katastrofe, rezervoar sadržao 18 kubnih kilometara (4,3 kubne milje) vode.
Svaka strana krivi drugu za uništenje brane, ali sve je više dokaza da je došlo do eksplozije na brani, prema ukrajinskim i američkim obaveštajnim izveštajima i seizmičkim podacima iz Norveške. Rusija je imala kontrolu nad branom kada je uništena. S-300, koji koriste i Rusija i Ukrajina, je raketa iz sovjetskog doba napravljena za presretanje vazdušnih ciljeva, kao što su veće rakete. Rusija takođe koristi modifikovane S-300 za gađanje kopnenih ciljeva u Ukrajini. Nije jasno koja je strana lansirala pronađenu raketu.
Ukrajinska novinska agencija UNIAN objavila je u nedelju snimak na kome se vide ljudski ostaci na isušenom koritu rezervoara za koje je rekla da su iz Drugog svetskog rata. Jedna od lobanja u raspadanju nosila je šlem sličan onima koje su nosili vojnici nacističke Nemačke, preneo je Rojters.
Veći deo južne Ukrajine, uključujući i oblast oko isušenog rezervoara, doživeo je žestoke bitke u Drugom svetskom ratu između sovjetske i nemačke vojske. Ukrajina kaže da je 8 miliona njenih ljudi poginulo u tom ratu, što je značajan deo ukupnih gubitaka Sovjetskog Saveza. Uništenje brane Kahovka dalo je i druge istorijske odjeke: 1941. godine, sovjetske snage koje su se povlačile digle su u vazduh ogromnu branu Dnjepar u Zaporožju kako bi usporile nemački napad.
(MONDO)
Partizan izgubio uz zvuk sirene! Opet nije ušla kada je bilo najvažnije, serija poraza sve duža!
Crvena zvezda razbila Albu u Pioniru: Morala je da pobedi i uradila je to furiozno!
Evroliga brutalno kaznila Crvenu zvezdu: Posle kritika udarac po džepu za klub, Drčelića i trojicu košarkaša!
Zvezdu samo gol deli od dna tabele: Ovako izgleda plasman u Ligi šampiona posle četiri kola!
"Pričao sam sa Hansijem Flikom, jedno ga je iznenadilo": Milojević otkrio šta mu je rekao trener Barselone