SAD su odobrile proizvodnju i prodaju laboratorijski uzgojene piletine, a kompanije planiraju da u budućnosti prošire svoju ponudu i na druge vrste mesa. Ova odluka bi mogla da ima značajan uticaj na svetsko tržište hrane, a kako su se trendovi iz Amerike brzo proširili Evropom, u nastavku piše sve što treba da znate o ovoj novoj vrsti mesa za koju se veruje da pomaže i životinjama i planeti Zemlji, piše Jutarnji list.

Šta je kultivisano meso?

To je meso koje je uzgajano u laboratoriji tako što se uzimaju životinjske ćelije i uzgajaju u bioreaktorima uz pomoć hranljivih materija. Proizvodni objekat u kome se odvija ovaj proces više liči na pivaru nego na klasičnu laboratoriju zbog velikih limenih buradi u kojima se razvija meso. Kada je spremno, uklanja se iz kultivatora i izgleda kao mleveno pile. 

Zašto je važno?

Uzgajanje mesa iz ćelija znači da ljudi mogu jesti meso bez klanja životinja. Upside Foods objašnjava da se ćelije koje sakuplja iz oplođenog kokošjeg jajeta čuvaju u ćelijskoj banci i mogu da se koriste najmanje deset godina. Životinjske ćelije mogu doći iz životinjskih biopsija ili čak iz perja. Tu je i pitanje zaštite životne sredine, jer je stočarstvo odgovorno za značajnu količinu emisije gasova staklene bašte, a samim tim i klimatskih promena. Proizvodnja kultivisanog mesa zahteva veće količine energije, ali se to nadoknađuje smanjenjem korišćenja zemljišta i vode. Ako se tako uzgajano meso proizvodi u velikim količinama, to bi takođe moglo da ponudi rešenje za ishranu rastuće svetske populacije.

Da li je to vegetarijanska verzija mesa?

Ne, jer se uzgaja iz životinjskih ćelija, bez obzira što nije klasično meso. 

Kakvog je ukusa?

Bivša novinarka CNN-a Džulija Horovic, koja je probala ćufte britanske kompanije Ivi Farm Technologies, ​​tvrdi da je ukus veoma sličan klasičnom piletinom. Razlika je u tome što je kultivisano meso nešto manje gusto. Drugi novinari koji su probali kažu da je isti ukus zaista prisutan.

Kada ćemo moći da ga isprobamo?

Uskoro, ali za sada samo u dva američka grada – Vašingtonu i San Francisku. Ni Upside Foods ni Good Meat nisu dali datum kada će njihovi proizvodi biti dostupni, ali svaki ima plan da predstavi svoje proizvode javnosti. Good Meat je ranije najavio partnerstvo sa kuvarom i ugostiteljem Hozeom Andresom kako bi ovaj proizvod doneo u restoran u Vašingtonu, tako da on i njegov tim rade na lansiranju. Prodaja u prodavnicama još nije na vidiku

Da li je proizvodnja takvog mesa skupa?

Da, prema CNN-u, prvi hamburger uzgojen u laboratoriji koštao je više od 300.000 dolara za razvoj pre deset godina. Međutim, treba uzeti u obzir da je tada čitava tehnologija morala da se razvije i da je verovatno prošla kroz niz pokušaja i grešaka. Britanska kompanija Ajvi farm rekla je prošle godine da bi mogla da proizvede sličan proizvod za manje od 50 dolara, što je i dalje mnogo više od cene tradicionalnog hamburgera.

"Izazov se zapravo sastoji u tome da pokažete ne samo da li možete da proizvedete proizvod po određenoj ceni koji će odgovarati određenom delu potrošačke baze, već i da ostvarite povraćaj ulaganja", komentariše Metju Voker, direktor za hranu i poljoprivredu. u S2G poduhvatima. Zbog toga je u ovom trenutku teško proceniti koju bi cenu platili krajnji kupci, s obzirom na maržu koja bi bila dodata.

(MONDO)